Ana Sayfa Güncel Bütçede 55 milyarlık açık; akaryakıta zam kapıda

Bütçede 55 milyarlık açık; akaryakıta zam kapıda

0
Bütçede 55 milyarlık açık; akaryakıta zam kapıda
Bütçede 55 milyarlık açık; akaryakıta zam kapıda

CHP’li Akın, “Hükümet, bütçe hedefine gelmek için 2. yarıda 55 milyar lira biriktirmek zorunda olduğu ÖTV’ye zam yapacak” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, akaryakıttaki fiyat artışının kesin oranlarda Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) karşılanmasına karşın 2018 yılından bu yandan uygulanan eşel mobil sisteminin çöktüğünü savundu.

Akın, “İktidar, bütçe hedefine varmak için yılın ikinci yarısında, birincil yarıda topladığı 20 milyar lira tutarındaki ÖTV gelirinin neredeyse 3 katı olan 55 milyar lira toplamak zorunda. Bu durum fahiş oranda yeni ÖTV zammının habercisi. Son 3 yılda porsiyonlar küçülürken, çoğalan tek şey zamlar oldu” dedi.

“Akaryakıttan alınan ÖTV’ye 20 Mayıs 2021 tarihinde yapılan zammın üzerinden henüz 2 ay gibi bir kısa zaman geçmesine karşın uygulanan mevcut sistem nedeniyle yeni zam ihtiyacı gündeme geldi” diyen Akın şunları söyledi:

SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

“Türk Lirası’ndaki değerinde kaybı akaryakıtta fiyat artışlarını tetikledi. İktidarın eşel mobil uygulamasıyla fiyat artışlarını pompa fiyatlarına yansıtmamak için ÖTV’yi kullanması mevcut şartlarda sürdürülebilir yok.

Pompa fiyatlarına yansıtmamak için kullandıkları ÖTV’ye 20 Mayıs’ta yapılan zam 2 ayda tekrar bitti. İktidar ya bu sistemden vazgeçecek ya da ÖTV’ye yeni bir zam yapacak. 1 litre benzinden alınması gereken ÖTV 2 lira 52 kuruş yerine 67 kuruş oldu. 1  litre LPG’den alınması gereken ÖTV 1 lira olması gerekirken eşel mobil dolayısıyla tutar sıfırlandı.”

Başak Kaya/Sözcü

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Butcede-55-milyarlik-acik-akaryakita-zam-kapida/253498

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here