Ana Sayfa Güncel Cemil Çiçek: Neden muhalefet bu konuda kılını kıpırdatmadı!

Cemil Çiçek: Neden muhalefet bu konuda kılını kıpırdatmadı!

0
Cemil Çiçek: Neden muhalefet bu konuda kılını kıpırdatmadı!
Cemil Çiçek: Neden muhalefet bu konuda kılını kıpırdatmadı!

“Üç bakan, Rıza Zarrab’la alakalı gündeme geldi. Bayraktar ise farklıydı”

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski Bakan Erdoğan Bayraktar’ın 17-25 Aralık soruşturmaları ile ilgili sözlerine yanıt verirken, “Erdoğan Bayraktar’ın ne söylediği beni ilgilendirmiyor, ben hukuk ne diyorsa onu yaptım” dedi. Erdoğan Bayraktar: Reis beni hırsız çuvalının içine koydu ve attı

Cemil Çiçek, bakanların rüşvet aldığı iddiası üstüne yürütülen 17-25 Aralık soruşturması sırasında istifa eden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın “Benim çocuklarımdan tutuklanan olmadı. Benim dosyamdan kimse tutuklanmadı. Dosyamda Cemil Çiçek, yalvardı onlara. Çiçek de beni sevmez, Erdoğan’ın adamı olduğum için. Çiçek, ‘Erdoğan dosyasını buna sokmayın, bu ayıptır. Onların dosyası diğer, bunun dosyası diğer’ dedi. Fakat beni de o dosyanın içine soktular” ifadelerine yanıt verdi. 

Odatv’den Caner Taşpınar’a konuşan Çiçek, “Erdoğan Bayraktar’ın ne söylediği beni ilgilendirmiyor, ben hukuk ne diyorsa onu yaptım” diyerek şöyle devam etti: 

“Soruşturma önergesinde, dört bakan birlikte verilmişti. Erdoğan Bayraktar’a yönetilen kabahat isnadı ile diğer üçüne atfedilen suç isnadının alakası yoktu. Yani alakası olmayan birini koymuşlardı, benim de usul yönünden itirazım oldu. Üç bakan Rıza Zarrab’la alakalı gündeme geldi. Bayraktar ise farklıydı. Soruşturma önergesi verilecekse belki, Erdoğan Bayraktar bambaşka, üç bakan farklı olacaktı. İç tüzük gereği bunu söyledim.”

17-25 Aralık soruşturmaların peşinde Baskın Bağış, Avrupa Birliği Bakanlığı görevinden dargın, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Galibiyet Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bakanlık görevlerinden istifa etmişlerdi. 

“Yakarma falan değil”

Erdoğan’ın Bayraktar’ın “Dosyamda Cemil Çiçek, yalvardı onlara” sözüne itiraz eden Cemil Çiçek açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“Yalvarma falan değil. Ben Meclis Başkanı olarak görevimi yaptım. O dönemde zaten suçluluk, suçsuzlukla ilgili değerleme yapma şansımız yoktu. Dosyanın içeriği bilinmiyordu. O nedenle usulü yönden Meclis Başkanı olarak, önergenin veriliş tarzıyla ilgili itirazımı yaptım. O günkü pozisyonum, işin esasını incelemeye yok önergenin usulüne ilişkindir.”

“Aramızda bir problem yok”

Erdoğan Bayraktar’ın “Çiçek de beni sevmez, Erdoğan’ın adamı olduğum için” sözlerini hatırlatıp “Bayraktar’la aranızda bir problem mi vardı?” sorumuz üstüne ise Cemil Çiçek şunları söyledi: 

 “Aramızda bir problem yok fakat haklılığını kullanmak namına böyle bir şey söylemiş olabilir. ‘Beni sevmeyen biri bile beni bambaşka tuttu’ mesajı saptamak için olabilir. Haklılığını uygulamak böyle değil, siyaset hukukuna kadar yapılır. Filancayı seviyoruz, veya sevmiyoruz diye yapılmaz, böyle bir şey değil. Bu ilkel bir şart, ben bu ilkelliği hiç yapmadım.”

“Niçin muhalefet bu konuda kılını kıpırdatmadı?”

17-25 Aralık soruşturmasının ardındaki Meclis’te önergenin veriliş sürecine dikkat çeken Cemil Çiçek, muhalefeti eleştirdi. 

“Bu önergede, 55 milletvekili yetiyor, delile de lüzum yok. Önergenin veriliş tarihine bakın” diyen Çiçek şöyle devam etti: 

“Teklif aradan üç ay daha sonra geçtikten sonradan veriliyor, muhalefet bir türlü vermedi. Evraklar bunu söylüyor. Zannediyorum, süreci 17 Mart’ta Mustafa Elitaş başlatıyor. Neden muhalefet bu konuda kılını kıpırdatmadı?”

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Cemil-Cicek-Neden-muhalefet-bu-konuda-kilini-kipirdatmadi/254493

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here