Ana Sayfa Güncel Dev firmalara yatırım yapan Actera, son yatırımını hangi şirkete yaptı?

Dev firmalara yatırım yapan Actera, son yatırımını hangi şirkete yaptı?

0
Dev firmalara yatırım yapan Actera, son yatırımını hangi şirkete yaptı?
Dev firmalara yatırım yapan Actera, son yatırımını hangi şirkete yaptı?

Türkiye’nin en önemli özel anapara fonu Actera, son yıllarda yaptığı yatırımlarla uyarı çekiyor.

İsak Antika tarafından kurulan İstanbul merkezli fon, bugüne değin 20’den fazla şirkete 3,5 milyar doların üzerine yatırım yaptı. Mey, Karnaval Media, Macfit, Mars Cinema Group, Çelebi, Standard Profil, Kamil Koç, Korozo üzere dev firmalara yatırım yapan Actera, son dönemde ise çoğunlukla girişim şirketleri ve unicorn adayı firmalara da odaklanmış durumda.

Son 2 ayda 3 önemli yatırıma imza atan Actera, 4’üncü girişimini de unicorn adayı bir teknoloji şirketine yaptı. Bilindiği üzere Actera, 25 Haziran’da Türkiye’nin en önemli elektrikli scooter paylaşım girişimi olan Martı’ya Avrupa İmar ve Yeniden Yapılanma Bankası (EBRD) ile iki taraflı olan Actera, arkasında 30 Haziran’da Türkiye’nin ilk yerli ödeme kuruluşu PayTR’nin yüzde 60’lık payını almıştı.                

167 MİLYON LİRALIK FON DESTEĞİ

16 Temmuz’da da Rönesans’ın sağlık hizmetleri şirketi Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlığı’nı alan Danimarka merkezli ISS’nin Türkiye birimi ISS Tesis İdare Hizmetleri Ticaret A.Ş.’nin bir kısmını satın bölge Actera, bu kez de e-ticaret ve dijital dönüşüm firmalarına çözüm üreten Akinon İnternet Yatırım ve Proje Geliştirme şirketine yatırım yaptı.

Actera, Smartfin Capital ve Revo Capital ile birlikte Akinon’a 20 milyon dolar yani 167 milyon liralık fon sağladı. Rekabet Kurumu’na başvuran tarafların anlaşmasıyla, Akinon’un değerlemesi de 130 milyon doları aşmış oldu.

AKİNON’UN 400 ÇALIŞANI BULUNUYOR              

Ahmet Emre Sarı, Tolga Tatari ve Çağrı Orçan göre 2017 yılında kurulan Akinon, perakende işletmelerine “dijital satmak kanalları”, “katalog ve sipariş idare sistemi” ve “mağaza içi dilekçe” gibi ürünleriyle omnichannel çözümler sunuyor.

Geçmişte Markafoni’nin de kurucusu olan ortaklar, kazandıkları kayda değer deneyimi yeni bir e-ticaret paketine dönüştürerek önemli bir geri dönüşe imza attılar.

Geçen yıl 4.2 milyar TL ticaret hacmi yakalayan, 2021 yılını ise 10 milyar liralık bir rakamla kapatmayı planlayan Akinon’un, 400 şahsiyet çalışanı bulunuyor. Akinon, çalıştığı 80 firmaya 17 ülkede yardım hizmeti veriyor.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Dev-firmalara-yatirim-yapan-Actera-son-yatirimini-hangi-sirkete-yapti/254483

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here