Ana Sayfa Güncel Dünya bu krizi konuşuyor! Sorun gelecek yılda sürecek

Dünya bu krizi konuşuyor! Sorun gelecek yılda sürecek

0
Dünya bu krizi konuşuyor! Sorun gelecek yılda sürecek
Dünya bu krizi konuşuyor! Sorun gelecek yılda sürecek

Otomotiv endüstrisi, tüm dünyada “çip” kaynaklı krizle boğuşmaya devam ediyor. Otomobilin yanı sıra ticari araç fabrikaları da çip nedeniyle üretim duraklamaları yaşarken, sorunun 2022’de de süreceği belirtiliyor.

Milliyet’ten Levent Köprülü’nün ilgili yazısı şöyle; Yeni herif koronavirüsün otomotiv sektörünün başına açtığı bir başka bela olan “çip krizi” bütün hızıyla sürerken, kayda değer çip üreticileri, bu durumun 2022 yılını da “esir alması”nın beklendiğini söylüyor.

Kovid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan üretim duraklamaları, bazı tesislerdeki grev ve yangınlar, evden egzersiz döneminde TV, cep telefonu ve tablet gibi elektronik ürünlere talebin artması, bütün dünyada çip krizi yaşanmasına neden olmuştu.

Dünyada çip üretimi yapan firmaların azlığı ve yeni cins araçlarda kullanılan çip sayısının artması da buna etki etmişti. Her ne dek bazı tesislerde çip arzı artmış gibi görünse de talebin aşırı şekilde artması, sorunun bir türlü aşılamamasına neden oluyor. Natürel bu parçaların üreticilere teslim sürelerinin uzaması da cabası…

Bambaşka çözüm aranıyor 

Bu da, böylece çok üreticinin ilk olarak “imal erteleme” elde etmek üzere öbür çözümlere yönelmesini mecburi ülkü getiriyor. Toyota’dan Volkswagen Grubu’na dek öyle fazla üretici geçtiğimiz haftalarda üretimlerini geçici olarak durduracaklarını açıklamıştı.

Hatta Toyota, 14 fabrikasında üretime ara vereceğini açıklamıştı. Son olarak da Fiat, Peugeot, Citroen ve Opel’i bünyesinde bulunduran “Stellantis” bir açıklama yaparak, üç marka için tek çatı aşağıda ticari araç üreten Sevel fabrikasında üretimin duracağını bildirdi. Bu kervana Daimler Grubu da katıldı.

öte taraftan Alman Porsche, vasıta sıkıntısı ve üretim aksaması yaşanmaması namına bir takım araçlarında “kukla” çipler kullandığını açıkladı. Şirketin CEO’su Oliver Blum, “plasebo çipleri” diye de adlandırılan bu çiplerin, daha sonra, servislerde gerçekleriyle değiştireceklerini de kaydetti.

Bunun yanına otomotiv üreticilerinin, son dönemde ortaya çıkan “sahiden de sahte” çipler nedeniyle zorluklar yaşandığı belirtiliyor.

Bu çiplerin, reel üreticileri taklit eden ve sahte üretim yapan firmalarca dolaşıma sokulduğu, üreticilere yollandığı söyleniyor.

Müşterileri aralarında Toyota, Ford ve Honda’nın bulunduğu Japon çip üreticisi “Rohm”, sorunun 2022’de de süreceğini kaydederken, kapasite artırımı için yatırımlara başladığını ancak devreye girmesinin süre alacağını bildirdi.

Geçen Eylül ayından bu yandan bütün kapasite çalıştıklarını gösteren Rohm, buna rağmen büyüyen siparişlere yetişemediklerini de vurguluyor.

Cenevre’ye Orta Doğulu kardeş 

Milletlerarası Cenevre Otomobil Fuarı (GIMS) ve Katar Turizm, bir uzlaşma imzalayarak, 2023’te ilki gerçekleştirilecek “Katar Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı”nın planlanmasını kararlaştırdı. Katar Turizm ile GIMS Daimi Komitesi’nce yapılan karşılıklı açıklamada, varılan ortaklık bir uçtan bir uca, milletlerarası üne sahip otomobil fuarının Orta Doğu’da düzenlenmesine olanak tanınacağı dile getirildi.

Milletlerarası Cenevre Otomobil Fuarı’nın Katar formatının ilk olarak 2023 yılı sonbaharında gerçekleşmesi ve her 2 yılda bir tekrarlanması planlanıyor. Şimdiden merak uyandıran bu etkinliğin teması ve detayları, 19-27 Şubat 2022’de düzenlenecek Cenevre Fuarı 2022’de açıklanacak.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Dunya-bu-krizi-konusuyor-Sorun-gelecek-yilda-surecek/254479

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here