Ana Sayfa Güncel Erdoğan’dan açıklama: THK’da buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak yok

Erdoğan’dan açıklama: THK’da buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak yok

0
Erdoğan’dan açıklama: THK’da buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak yok
Erdoğan'dan açıklama: THK'da buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin birçok ilinde meydana gelen ve bazı bölgelerde devamlı orman yangınlarına ilişkin konuştu.

Erdoğan, “THK’da buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak değil. Bugün itibarıyla uçak sayımız 5-6’ya çıkmış vaziyette. Bu uçaklardan Rusya’dan ve Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar’daki Büyük Çamlıca Camisi çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Çeşitli bölgelerde meydana çıkan yangılara ilişkin bir soru üstüne Erdoğan, “Eş Zamanlı ülkemizin öbür yerlerinde meydana çıkan yangınlarla ilgili soruşturma yoğun bir şekilde devam ediyor. Yani burada acaba herhangi bir suikast, bu cins şeyler var mı yok mu, bunların üstüne gidiliyor” diye konuştu.

‘Siyaset, spekülasyonlar, siyasi partilerin girişim tarzları gerçekten endişe verici’

Bu konuda İçişleri Bakanlığının ve istihbarat örgütlerinin yoğun çalışmaları olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

Tüm bu çalışmalardan sonra net ne olabilir bunu o zaman açıklama yapmak durumunda olacağız. Fakat tabii şöyle abes verip de geçilecek bir iş değil. Çünkü değişik mekanlarda ama az daha aynı anda Manavgat’tan başlayıp Muğla, Marmaris, Bodrum bütün bu bölgeleri kapsayacak şekilde süren bir yangın. Bir durumu da şöyle açıklamam lüzumlu. Bu bir eğer ulusal görüş gerektiriyorsa, eğer bu ülke, ırk olarak birlikte karar vereceğimiz veyahut da birlikte dayanışma içerisinde adım atacağımız bir konuysa, buna herkesin benzer istikamete bakışı gerekir. Fakat bakıyoruz oysa burada bile siyaset, burada bile spekülasyonlar, burada bile maalesef siyasi partilerin teşebbüs tarzları fiilen endişe verici. Bizim bir tarafta ciğerimiz yanıyor.

‘Burada 45 helikopterle çalışıyoruz’

Cumhurbaşkanı olarak ilgili bütün bakan ve bakan yardımcılarını bölgeye anında gönderdiklerini vurgulayan Erdoğan, şunları aktardı:

Tüm imkanlarımızı seferber etmek suretiyle burada dünyada sayılı itfaiye örgütlerinden bir tanesi biz sahibiz. Böyle bunların anlattığı gibi değil. Türk Hava Kurumunun uçakları varmış da.. Neye göre söylüyorsun bunu? Neyi biliyorsun da söylüyorsun? Türk Hava Kurumunun hemen elinde buralarda rahatlıkla kullanabilecek uçak falan yok. Fakat bunlar duymaz uydurur kabilinden uyduruyorlar. Biz ise derhal bir kere burada 45 helikopterle, bunlar fonksiyonel helikopterler, çalışıyoruz. Bunların yanına acilen biz bugün itibarıyla uçak sayımız 5-6’ya çıkmış vaziyette. Bu uçaklardan Rusya’dan, Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var. Demin yaptığımız görüşmeler neticesinde Azerbaycan da bir amfibik uçağını gönderecek fakat bunlarla beraber uçak sayısı 6-7’yi bulacak. Bizim için en bereketli olanlar zaten bu yangın söndürmede bu uçaklar. Amfibik olmaları hasebiyle de çok daha tesirli, fazla daha suyu alıp çok çabuk bir işlem içerisinde yangın söndürmeye ulaşabilen bu uçaklarla en modern anlamda bir faaliyet istek ediyorlar.

‘1080 arazöz hemen yangın bölgesinde çalışmada’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insansız hava araçlarıyla da özellikle bölgelerin durumlarını aralıksız incelediklerini dile getirerek, bunlarla beraber 1080 arazözün acilen yangın bölgesinde çalıştığını aktardı.

“1080 arazözden bahsediyoruz uyarı edin. İşte bunlar, bunları bilerek konuşmuyor ki. Yarı hiçbir şey değil, biz sadece seyrediyoruz” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bir diğeri 280 su tankeri acilen etkin olarak çalışıyor. Bir diğeri 2 bin 270 birincil müdahale arabulucu tekrar burada acilen aktif çalışıyor. İş makinelerinde 660 buldozer ve iş makinesi, bir yangın tankı faal olarak devrede. İşçi noktasında ise 10 bin 550 yangın, itfaiye işçisi etkin olarak burada görevde. 4 bin 110 teknik eleman tekrar bölgede çalışıyorlar. Bir diğeri ise 6 bin 440 orman muhafaza memuru çalışıyor. 1140 noktada ise orman yangınlarıyla şu anda uğraş devam ediyor. 28-30 Temmuz, bu yangının süreci ve 71 orman yangını ne yazık ama çıkmış vaziyette. 57 teftiş altına alındı, 14 orman yangının denetleme altına gücenme çalışmaları ise acilen devam ediyor. Yani olumlu istikamette bir gelişme söz konusu. Dolayısıyla şimdi, özellikle öğlen itibarıyla uçakların gelişiyle olumlu istikamete dönüyoruz.

Erdoğan, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bölgede bulunduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şunu da fazla açık net söylüyorum; su baskını felaketinde nasıl kimseyi mağdur etmeyeceğimizi söyleyip, oralarda adımlarımızı attıysak, burada da evi yananlar, hayvanları maalesef telef olanlar onlarla ilgili de bütün zarar saptama çalışmaları yapılmak suretiyle biz hiçbir vatandaşımız mağdur etmeyeceğiz. Bu zarar tespitlerinden daha sonra da telef olan hayvanların sahipleri mağdur edilmeyecektir. Çevre Bakanlığımız çalışmalarını yapıp TOKİ ile beraber yine bölgede evi yananların evlerini süratle her yerde yapı edilmek suretiyle onlar da inşallah en kısa zamanda yapılıp sahiplerine teslim edilecektir” diye konuştu.

Yeni herif koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede vaka sayılarındaki artışa ilişkin soru üstüne Erdoğan, değişik zamanlarda değişik tedbirler açıkladıklarını hatırlatarak, “Fakat çok öbür sesler değişik zamanlarda yine çıktı. ‘Biz böyle defalarca hemen hemen hapis hayatı mı yaşayacağız bu nereye değin böyle devam edecek?’ Dünyanın öbür yerlerinde bunlar zaten defalarca bu şekilde oldu. Önce maske yasaklandı, sonradan her yerde maske takılması mecburi edildi” diye konuştu.

‘İlk kabine toplantısında tedbirler yeniden ele alınacak’

İlk kabine toplantısında tedbirleri her tarafta ele alacaklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

Toplam takriben 72 milyon doz aşı yapmış vaziyetteyiz. Dünyada aşı yapacak ellerinde olanak olmayan ülkeler varken, Türkiye olarak hamdolsun biz, böyle bir sıkıntıyı yaşamadık. Bu noktada rahatız. Lüzum Çin’den aldığımız aşı lüzum BioNTech tüm bunlarla beraber şimdi en dinç şekilde bu mücadeleyi nasıl sürdürürüz, bunu devam ettiriyoruz. Daha ileri gideceğim. Biz şimdi hamdolsun bütün solunum makinelerine varıncaya değin bunu bile üreten bir ülke haline geldik. Bütün bu solunum makineleriyle vatandaşlarımızın entübe durumlarında da müdahale etmemizi, zaten hastane noktasında sıkıntımız yok, bu noktada fazla çok etkin bir ülke konumundayız, bunu da devam ettiriyoruz. Ama bu çalışmaları yaptırmak suretiyle de inşallah yapacağımız ilk kabine toplantısında durumu baştan gözden geçireceğiz. Bu şekilde devam mı? Çünkü bayram açık söylüyorum her şeyi bir yerde bayramdaki halkımızın yaşam tarzı tersine çevirdi. Bunu nereden biliyoruz? Önümüze gelen rakamlardan görüyoruz. Bu rakamlarda natürel koşul maalesef aleyhe döndü. Bunu bitmiş bizim lehe döndürmemiz gerekli. Eğer olumlu istikamette bir gelişme olursa vatandaşımızı sıkıntıya sokmakla ilgili bir derdimizi yok. Tam aksine alışılagelmiş hayata nasıl döneriz bunun gayreti içerisindeyiz. Onun için de tüm tedbirlerimizi alıyoruz ve normalleşmeyi hızlandırmanın gayreti içerisinde olacağız.

ABD’den Dedeağaç’a zırhlı vasıta sevkiyatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Yunanistan Dedeağaç’a zırhlı araç sevkiyatı yapmasıyla ilgili gelişmelerin hatırlatılması üstüne de “Bu 2014 yılından beri Amerika’nın Dedeağaç’taki sahiden bir planlı programıdır. Dolayısıyla yani burada anormal bir gelişme söz konusu yok. Bu kendisinin bu planlı attığı adımı da bizler de yakından peşine düşüp takip ediyoruz? Yunanistan-Amerika ilişkilerini zaten biliyorsunuz ama bizler de burada üzerimize düşen neyse bunu defalarca yapıyoruz. Tedbirse tedbir. Bunlar da zaten defalarca bizim için alınan ya da atılan adımlardır” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Erdogan-dan-aciklama-THK-da-buralarda-rahatlikla-kullanilabilecek-ucak-yok/253482

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here