Ana Sayfa Moda ve Güzellik Fazla yemek yedikten sonra tüketmeniz gereken 3 besin

Fazla yemek yedikten sonra tüketmeniz gereken 3 besin

0
Fazla yemek yedikten sonra tüketmeniz gereken 3 besin
Fazla yemek yedikten sonra tüketmeniz gereken 3 besin

1-MeyveABONE OL

1-Meyve

Son yediklerinizi biraz fazla kaçırdığınız için şişkin bir mide ile dolaşıyorsanız bir süre yola meyve yiyerek devam edin. Çilek, üzüm, kivi ve kiraz gibi antioksidan açısından varlıklı meyveler yemek yemek, yemekten sonradan oluşan zararlı serbest radikal hasarını en üye indirmeye asistan olur.

Tatlı olarak bir meyve tabağı yapın ya da ertesi gün, gün her tarafında meyve yemeyi hedefleyin. Sabah kahvaltısında meyve salatası, öğle yemeğinde salataya karıştırılmış ya da yanına servis edilen meyve ve atıştırmalık olarak chia pudingi ya da meyveli yoğurt tüketin.

2-Sirke

2-Sirke

Yemekte 1 yemek kaşığı sirke içmek veya salatanızın üstüne serpiştirmek, karbonhidrat açısından varlıklı büyük bir öğün tükettikten sonradan ortaya çıkan kan şekerinin yükselmesini önleyebilir.

Çoğumuz için kan şekerindeki ani bir büyüme, eşit derecede seri bir düşüşü tetikler ve bu da iştahı artırır.

Bu şeker artışı, özellikle glikozu etkin bir şekilde vücutta tolere edemeyen diyabet olan kişiler için bir sorundur. Zamanla kandaki fazla glikoz dokulara hasar verir.

3-Baharat

3-Baharat

Yemeğinize baharat eklemek, fazla yemenin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

The Journal of Nutrition’da 2011 yılında yayımlanan bir çalışmaya kadar yaklaşık 2 nehir kaşığı baharat (biberiye, kekik, tarçın, zerdeçal, karabiber, karanfil, sarımsak tozu ve kırmızı biber karışımı) içeren bir yemek yemek yiyen katılımcılar daha düşük trigliserit ve insüline sahipti.

Yüksek yağlı, yüksek kalorili bir yemek yedikten sonradan baharat içermeyen bir öğünle devam ettiklerinde ise bu değerler daha yüksek seviyedeydi.

Araştırmacılar, baharat karışımının yağ emilimini yavaşlatmaya asistan olabileceğini ve antioksidanların aşırı yemek yediğinizde üretilen zararlı özgürlük radikalleri temizlemeye asistan olabileceğini düşünüyor.

Sonuç olarak...

sonuç olarak…

Haftada bir gün zevk alarak yediğiniz bir yemek yemek veya bir gün yediklerinizi pozitif kaçırmanız, diyetinizi ve sağlığınızı bozmaz. Önemli olan, geçmişte kalmamak ve yedikleriniz yüzünden kendinizi itham etmek yerine asistan olmaktır. Nasıl mı?

Taze meyve ve sebzeleri yemeyi, bol su içmeyi ve birazcık hareket etmeyi hedefleyin. Kısa bir yürüyüş iyi gelecektir. Hem bu, özgürlük radikallerle mücadelede bedenen güçlü hissetmeniz için de gereklidir.

Şunu da unutmayın; vücudunuza asistan olmanın ve özgürlük radikallerin etkilerini azaltmanın en kayda değer yolu, daha eksik kalori tüketmektir.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/fazla-yemek-yedikten-sonra-tuketmeniz-gereken-3-besin-6477441

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here