Ana Sayfa Güncel ‘Fındık fiyatı tarihi rekorunu kıracak, o rakamın altına satmayın’

‘Fındık fiyatı tarihi rekorunu kıracak, o rakamın altına satmayın’

0
‘Fındık fiyatı tarihi rekorunu kıracak, o rakamın altına satmayın’
'Fındık fiyatı tarihi rekorunu kıracak, o rakamın altına satmayın'

Zonguldak Alaplı Fındık Tüccarları fındık fiyatlarının tarihi rekor kıracağını fındık üreticilerinin satmak için telaş etmemeleri gerektiğini söyledi.

Karadeniz’in kayda değer geçimini sağlama kaynağı olan fındık hasadı geçtiğimiz haftalarda başladı. Büyük zahmetlerle toplanan fındıkların büyük bölümü biterken, yüksek kısımlarda hasat devam ediyor.

Fındık hasadı sonrası harmana serilerek kurutan üreticiler, ürünü rekor fiyata satış için rakamların yükselmesini bekliyor.

Alaplı’da önde gelen fındık tüccarlarından Koçak firması, fındık üreticilerine uyarılarda bulundu. Fındığı satmak için telaş edilmemesi gerektiğini, fiyatların yükselmesini beklediklerini söyleyen Koçak firması sorumlusu, 1 Eylül’de TMO’nun fındık alımına başlamasıyla taban fiyatın belirleneceğini duyurdu.

“Biz her zaman diyoruz. Yurttaş telaş etmesin fındığı piyasaya sürmesin. Fiyatların yükselmesi için azıcık daha beklememiz lazım. İhtiyaçlarını yerine getirmek için acele satması gerekenleri bir tarafa koyarsak, yurttaş 1 ay beklesin.

Fındık fiyatı 28 TL seviyelerine çıkacaktır. Çünkü piyasa o algıyı veriyor. Zaten 1 Eylül’de TMO’nun alıma başlamasıyla taban fiyat yerini bulacaktır.

Hem bu sene Alaplı’da 19 bin ton rekolte gelirinden, 7 bin tonu üreticilerimiz fındıklarını harmandan tüccar arkadaşlarımıza vermişlerdir ve hala vermeye devam ediyorlar. Bu böyle devam ederse üreticilerin elinde fındık azalacağından nedeniyle, önümüzdeki aylarda fındık fiyatında ciddi bir oynama olacaktır. hemen Ordu, Giresun’da yer alan tüccar arkadaşlarla görüşüyorum onlarda bu şekilde.”

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/-Findik-fiyati-tarihi-rekorunu-kiracak-o-rakamin-altina-satmayin-/254499

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here