13.6 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 28, 2021

Giydiklerimiz, psikolojimizi ve insanların hakkımızda düşündüklerini nasıl etkiliyor?

İnsülin, vücudumuzda midenin arka tarafında yer alan pankreastaki beta hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Kandaki şekerin, kandan ayrılarak hücreli içine girmesini sağlar. Böylece kandaki şeker düzeyi de azalmış olur” açıklamasında yer alan Renan Güneş sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yediğimiz besinler, sindirime uğradıktan sonradan vücudumuzda bulunan enzimler baştan sona şekere parçalanır. Şeker (glikoz) kan akımı ile vücudun bütün bölümlerine taşınır. Vücudumuzun belli başlı gıda kaynağı olan şeker, enerji sağlayabilmek için kandan cisim hücrelerinin içine girmelidir. Ailesinde müşteri 2 diyabeti ya da insülin direnci olan bireylerin kalıtımsal faktörler sebebiyle insülin direnci geliştirmesi ihtimali daha yüksektir.”

İnsülin direncindeki risk faktörlerine dikkat

İnsülin direncindeki tehlike faktörleri

“Metabolik sendrom olarak da aşina insülin direnci insan vücudunun kaslarında, yağında, karaciğerde bulunan hücrelerin, insüline içten şekilde tepki vermediği ve böylece enerji için kandaki glikozu kullanamadığı durumdur” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Renan Güneş özellikle obezite, karın bölgesinde yağlanma, hareketsizlik, karbonhidrat ve şeker ağırlıklı besin, sigara kullanımı, karaciğer yağlanması, polikistik over sendromu, uyku apnesi vb. uyku sorunları ile yüksek miktarda tuz tüketiminin riski arttırdığını söyledi. Yaş faktörünün de etkili olduğunu anlatan Güneş, özellikle 45 yaş sonrası insülin direncine uyarı edilmesi gerektiğini açıklama etti.

Bu belirtilere dikkat!

Fazla açlık ve susama hissi, öğün tükettikten sonra istek hissinin geçmemesi gibi durumlara aleyhinde tedbirli olunması gerektiğini aktaran Renan Güneş diğer belirtileri ise şu şekilde sıraladı: “Seri ve aşırı kilo alma, idrar yapmada artış, normalden daha pozitif bitkinlik hissi, enfeksiyon hastalıklarına aşinalık gelişimi ve sık hasta olma, deride yumuşama, kilo vermede bıkkınlık yaşama, adet düzensizliği, aşırı tüylenme, yemeklerden daha sonra uyku basması, hızlı yeme, sık ve tez acıkma, tatlı krizleri, baygınlık duygusal, elde ayakta titreme, konsantrasyon bozukluğu ve algılama güçlüğü, soğuk terleme ve üşüme.”

İnsülin direncindeki risk faktörlerine dikkat

İnsülin direncini devretmek için kan şekeri seviyelerini denetçi bir kan testi yaptırmanın gerekliliğine aksan yapan Renan Güneş, İnsülin direncinin hesaplanmasında çoğu farklı yöntem olsa da homa adı verilen hesaplama yönteminin daha fazla kullanıldığını söyledi. “İnsülin direnci tanısı için bu parametrelerden asgari 3 tanesinin görülmesi gerekir” diyen Dr. Güneş “Bel çevresinin erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm üzerine olması, 130/80 veya daha üzerinde kan basıncı değeri, 100 mg /dl üzerine bir özlem dekstroz (şeker) seviyesi, 150 mg/dl üstünde bir arzu trigliserit seviyesi, erkeklerde 40 mg/ dl, kadınlarda 50 mg/dl aşağıda hdl kolesterol seviyesi, ciltte lekelenmeler, kadifemsi cilt lekeleri şeklinde kendini gösteriyor.”

İnsülin direncindeki risk faktörlerine dikkat

İnsülin direncini durdurmak mümkün

Renan Güneş; günde en az 30 dakika yürüyüş insülin direncini devirmek için gerekli olduğuna uyarı çekiyor. Egzersizin önemine şive yapan Güneş, dinç bir şekilde kilo vermenin önemli olduğunu belirterek İnsülin direnci için, özel gıdalara ihtiyacın olmadığını söylüyor ve yapılması gerekenleri şu şekilde tüketiyor;

-Bilhassa şeker ve şeker içeren besinlerin azaltılması gereklidir.

-Sağlıksız yağ türlerini tüketmemek, zeytinyağı gibi dinç yağlara yer belirlemek,

-Daha fazla sebze ve daha az meyve, tam tahıllı karbonhidratları tüketmek,

-Öğün sayısını azaltarak insülin salgılanmasını azaltmak,

-Dinç kiloda elde etmek,

-Gazlı içecekler ve şekerli içeceklerden uzak durmak,

-Hamur işi ve unla yapılmış yiyecekleri tüketmemek,

-Kan şekerini yavaş yükselten glisemik indeksi düşük yiyecekleri yeğlemek,

-Taze bunalmış ya da hazır meyve sularından uzak durmak,

-Omega 3 yağ asitinden yüksek beslenmek,

-Mutlaka egzersiz yerine getirmek,

-Düzenli ve kaliteli uyumak,

-Stresten uzaktan durmak, gece geç saatlerde yemek yemek yememek

-İnsülin direncinin kırılmasında kayda değer rol oynamaktadır.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/insulin-direncindeki-risk-faktorlerine-dikkat-6589620

GÜNÜN TRENDLERİ
BÜGÜNÜN ÖNE ÇIKANLARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz