Ana Sayfa Güncel Gururlandık! Türkiye, olimpiyat tarihinde ilk kez okçulukta altın madalya kazandı

Gururlandık! Türkiye, olimpiyat tarihinde ilk kez okçulukta altın madalya kazandı

0
Gururlandık! Türkiye, olimpiyat tarihinde ilk kez okçulukta altın madalya kazandı
Gururlandık! Türkiye, olimpiyat tarihinde ilk kez okçulukta altın madalya kazandı

 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 8. gününde herzamanki yay bireysel finalinde İtalyan Mauro Nespoli’yi 6-4 yenen ulusal okçu Mete Gazoz, altın madalya kazandı.

Yumenoshima Okçuluk Alanı’nda 29 Temmuz Perşembe günü yapılan ilk tur maçında Lüksemburglu Jeff Henckels’i, ikinci tur müsabakasında ise Avustralyalı Ryan Tyack’ı yenen Mete Gazoz, son 16 turuna yükselmişti.

Milli okçu, sabahleyin seansında son 16 turunda Avustralyalı Taylor Worth’u geçerek çeyrek finale kaldı. 22 yaşındaki Mete Gazoz, bu turda da dünya sıralamasında 1 numara olan ABD’li Brady Ellison’u eledi ve sanki finale adını yazdırdı.

Sanki finalde de Japon Takaharu Furukawa’yı mağlup ederek finalist olan Mete Gazoz, İtalyan Mauro Nespoli ile altın madalya maçına çıktı.

Takımda Londra 2012’de altın madalya alan, dünya ve Avrupa şampiyonu rakibi karşısında Mete, maça iyi başlayamadı. İlk set 26 puan atan Mete, rakibinin 29’a ulaşmasıyla 2-0 geri düştü. İkinci set 28-28’lik eşitlikle tamamlanınca sporcular 1’er puan aldı.

Müsabakanın üçüncü setini 27-26 alan ay-yıldızlı sporcu, genel skorda 3-3 beraberliği sağladı. Dördüncü sette iki sporcu da üstteki düzey atışlar yaptı. 29-29 sona eren setin ardındaki genel skorda beraberlik sürdü: 4-4.

Şampiyon sporcunun olimpiyat şampiyonu olacağı beşinci sete Mete 9, Nespoli ise 8 atarak başladı. İki sporcu da ikinci atışlarında 10 puanı buldu.

Son atışında 10 puan atan Mete, rakibinin atışını beklemeden genel skorda 6-4 avantaj kurarak maçı 6-4 aldı ve altın madalyaya uzandı.

Gümüş madalya Nespoli’ye sırası gelmişken, bronz madalya Japon Takaharu Furukawa’nın oldu.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Gururlandik-Turkiye-olimpiyat-tarihinde-ilk-kez-okculukta-altin-madalya-kazandi/253506

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here