Ana Sayfa Moda ve Güzellik Hamilelere yaz aylarında egzersiz önerileri

Hamilelere yaz aylarında egzersiz önerileri

0
Hamilelere yaz aylarında egzersiz önerileri
Hamilelere yaz aylarında egzersiz önerileri

Gebelikte çalışma, anne adayı ve bebek açısından epeyce önemli bir noktadır. Sportif faaliyete başlamadan önce doktor kontrolünden aşmak her yaştaki kişi için önemlidir. Gebe olan bir anne adayı ise kendisini peşine düşüp takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına spor yapıp yapamamak konusunda muhakkak danışmalıdır. Erken doğum, düşük tehdidi gibi bir takım özel durumlarda ekstra riskler oluşmaması için egzersizden uzak durulması gerekebilmektedir. Çalışma programına geçmeden önce gebeliğin ilk 3 ayının (12 hafta) bitmesi beklenmelidir. Çalışma sırasında kısa molalar verilerek bünyenin dinlendirilmesi, egzersizin uyumlu ve haftada ortalama 3 gün olacak şekilde planlanması önemlidir.

Kilo almayı engellemek için seçim edilmemeli

Yine çalışma, gebelikte sadece kilo almayı alıkoymak için seçim edilmemelidir. Kilo alımının düzene sokulması, bel ve sırt ağrılarının azaltılması, psikolojik iyilik halinin yaşanması, sıradan doğumu kolaylaştırması, şişkinlik ve ödemin eksik olması, gebelikte oluşması mümkün gövde şekil bozukluklarının önüne geçilmesi, doğum ardından kısa sürede eski beden görünümüne yeniden dönebilmek açısından epeyce önemlidir.

Yaz ayları için en doğru alıştırma seçeneği tabiiki yüzmedir. Deniz en doğru yüzme ortamıdır. Yeniden temiz olduğundan belirli olunan, umuma açık olmayan havuzlar da seçim edilebilir. Dalış, atlama, su kayağı, plaj voleybolu, sörf, yamaç paraşütü gibi deniz sporları gebelikte yerinde değildir.

Emrindeki ancak yaz aylarında güneşin artıları değin olumsuz etkileri de olabilir. Bu uygunsuz etkileri en aza indirmek açısından güneş ışınlarının en yoğun olduğu zamanlarda (öğlen saatlerinde) güneşe çıkmamak, yüzme-güneşlenme açısından 07:00-11:00, 16:00-19:00 saat dilimleri arasını tercih etmek, çok faktörlü gebeliğe özgü güneş kremlerini göstermek, bol bol akıcı harcamak oldukça önemlidir.

Yüzme dıştan yapılabilecek en ulaşılabilir, basit alıştırma yöntemi yürüyüştür. Çok tempolu olmayan yürüyüşler oldukça sağlıklı, anne adayını kuvvetli tutan egzersizlerdendir. İdeal vakit haftalık toplam 100 dakika dolayında olmalıdır. Yani haftada yirmişer dakikadan beş günlük ya da 30-35 dakikalık 3 günlük planlamalar yapılabilir. Yine yoga, pilates, tartma olmayan fitness programları iyi birer seçenek olarak sayılabilir.

Her türlü alıştırma esnasında, öncesinde ve ardından bol miktarda su tüketilmelidir. Çarpıntı, tansiyon düşüklüğü gibi göz kararması, baş dönmesi şikayetlerinde, kasık ağrısı, solunum yetmezliği gibi durumlarda egzersize ara verilmeli ve peşine düşüp takip eden bayan hastalıkları ve doğum uzmanına data verilmelidir.

Kaynak: www.kadinvekadin.net
URL: https://www.kadinvekadin.net/hamilelere-yaz-aylarinda-egzersiz-onerileri.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here