Ana Sayfa Moda ve Güzellik Hamilelik döneminde kaçınılması gereken besinler

Hamilelik döneminde kaçınılması gereken besinler

0
Hamilelik döneminde kaçınılması gereken besinler
Hamilelik döneminde kaçınılması gereken besinler

Yüksek miktarda civa içeren balıklar

Yüksek miktarda civa taşıyan balıklar

Civa sinir sistemine, bağışıklık sistemine ve böbreklere zarar veren toksik bir elementtir. Hamilelik döneminde yüksek miktarda civa içeren balıkların tüketilmesi bebeklerde önemli gelişim bozukluklarına neden olabilir. Kılıç balığı, tonbalığı, kral uskumru ve köpek balığı yüksek miktarda civa taşıyan balık türleridir. Bu balıklar yerine civa içeriği düşük olan hamsi, somon, mezgit, alabalık, pisi balığı gibi türler tercih edilebilir.

Çiğ balıklar ve kabuklu deniz ürünleri

Çiğ balıklar ve kabuklu deniz ürünleri

Çiğ balıklar ve kabuklu deniz ürünlerinde bulunan Listeria bakterileri herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermeseniz bile plasenta aracılığıyla bebeğinize geçebilir. Bu koşul erken doğum, düşük, ölü doğum ve öteki ciddi afiyet sorunlarına yol açabilir. Az pişmiş/ham balıklardan, midye ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinden kaçınılmalıdır.

Çiğ filizler

Çiğ filizler

Son zamanlarda salatalarda sıklıkla yer verilen; yonca, mercimek ve maş fasulyesinin taze filizlerinde tehlikeli enfeksiyonlara neden olan Salmonella bakterisi fazla basit üreyebilmektedir. böylece ham filizler mutlaka pişirilerek tüketilmelidir.

Enerji içecekleri

Enerji içecekleri

Enerji içecekleri içerdiği yüksek miktarlarda şeker ve kafeinin yanı sıra taurin, karnitin, inositol, ginkgo ve deve dikeni içerebilir.Bu maddelerin hamilelik esnasında tüketiminin ne derece tehlikesiz olduğu belirsizdir. Öteki bir yaygın bileşen olan Ginseng’in hamilelik esnasında kullanılması ise önerilmez. Gebelik dönemi her tarafında enerji içecekleri içilmemelidir.

Yıkanmamış meyve ve sebzeler

Yıkanmamış meyve ve sebzeler

İyi bir şekilde yıkanmamış meyve ve sebzelerin yüzeylerinde çeşitli bakteri ve parazitler bulunabilir. Demin anne karnındayken Toksoplazma bakterisi ile enfekte olan bebeklerin çoğunda doğumda herhangi bir belirti görülmezken, körlük ya da zihinsel engel gibi belirtiler yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir. Sebze ve meyveleri tüketmeden önce iyice yıkanıp temizlenmesi, temizliğinden emin olunmayan yerlerdeki sebze ve meyveleri tüketilmemesi gerekir.

Pastörize edilmemiş süt, peynir ve meyve suyu

Pastörize edilmemiş süt, peynir ve meyve suyu

Çiğ süt, pastörize edilmemiş peynirler ve meyve suları zararlı bakterileri içerebilmektedir. Küfle olgunlaştırılmış, gorgonzola ve rokfor gibi peynir çeşitlerinden kaçınılmalıdır. Pastörizasyon, ürünlerin gıda değerini değiştirmeden zararlı bakterileri öldürmenin en etkin yoludur. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için yalnızca pastörize edilmiş çeşitleri tüketilmelidir.

Alkollü içecekler

Alkollü içecekler

Düşük ve ölü doğum riskini artırdığı için hamileyken alkol almaktan ayrıntılarıyla kaçınılması gerekir. Ufak bir tedarik bile bebeğinizin beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/hamilelik-doneminde-kacinilmasi-gereken-besinler-6591541

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here