Ana Sayfa Moda ve Güzellik Hamilelikte yapılan 10 hata

Hamilelikte yapılan 10 hata

0

Çocuk sahibi elde etmek istiyorsunuz ve bugüne değin bedeninizi bunun için hazırladınız. Bundan Böyle iki şahsiyet bir bedende yalnızca kendinizi düşünmeniz bencilce olur. Her anne adayı bebeğinin sağlıklı doğmasını ister. Peki bunun için sağlığınıza ne ölçüde dikkat ediyorsunuz?

Büyük balıktan kaçının

Hamilelik döneminde olabildiğince dengeli beslenmenin yollarını arıyoruz. Balık harcamak omega-3 açısından ise çok kayda değer. Lakin balıkların boyutları büyüdükçe içerisindeki civa oranı da daha pozitif oluyor. Vücutta pozitif civa birikimi ise metal zehirlenmesine yol açıyor. Bu da ileride kansere dek dışarı giden sonuçlar doğurabiliyor. İnsan vücudundaki etkisi böyleyken anne karnındaki bir bebeğe vereceği zararlar emrindeki ancak daha fazla. Çiğ yenen balık eti ise toksoplazma gibi hasatlıklara zemin hazırlıyor.

Şeker ve tuz tüketiminizi denetim edin

Hamilelik döneminde plasentadan salgılanan HPL hormonu, şeker yükselmesini tetikliyor. Bunun sebebi ise bebeğe ihtiyacı olan besini ve şekeri karşılamak. Bol şekerli bir diyeti peşine düşüp takip etmek annenin diyabetik komaya girme riskini artıyor. Bol tuz beslenmek de hipertansiyonu artırıcı bir rol oynuyor. Hipertansiyon preeklempsi tablosunu oluşturarak anne ve bebeğin yaşamsal tehlike altına girmesine neden oluyor.

Kalori alımına uyarı edin

Aylık kilo alımınız ne fazla ne de eksik olmalı. Gaye kilonuzu doktorunuzla konuşun ve haftalık–aylık olarak kilonuzu kendiniz de peşine düşüp takip edin. İstenenden pozitif kilo almanız diyabet ve preeklempsi gibi gebelik komplikasyonlarını artırabiliyor. Dolayısıyla günlük kalori alımınız 2900 kaloriyi geçmesin. İstenenden fazla az kilo almanız da bebeğin gelişimini negatif etkileyebiliyor.

Kahve tüketimini azaltın

Kahve anne adayında kan basıncını ve nabız atış sayısını artırıyor. Hamilelikte zaten gelişen bu değerler kahve ile daha da abartılı ülkü gelerek sorun oluşturabiliyor. Benzer uyarıcı tesir bebekte de oluşuyor ve bebeğin uyku düzeni daha anne karnında iken bozuluyor. Hem bebeğin idrar miktarı artıyor ve sıvı kaybı gelişebiliyor. Bu gibi sorunların önlemek için kahve tüketimini kısıtlayın, içecekseniz kafeinsiz olanları tercih edin.

Sigara ve alkol düşüğe neden olabiliyor

Hamilelikte sigara tüketimiyle nikotin ve kanserojen maddeler bebeğe geçiyor; bunun sonucunda da bebekte gelişme geriliği, düşük, erken doğum ve ölü doğum meydana gelebiliyor. Her gün içki almak veya kısa bir vakit içinde çok pozitif alkol harcamak de bebek için tehlike oluşturuyor

Dozunda spor önemli

Yanlış spor her şeyden önce iskelet sistemine zarar verebiliyor. Kas spazmları, hatta kas kopmaları ve kemik kırıkları bile gelişebiliyor. böylece iyi bir antrenör ile niyetlenmek, sonradan tek başına spor yapmaya açılmak gerekiyor. Spor ne gereğinden az ne de gereğinden fazla olmalı. Çünkü gereğinden pozitif spor erken doğuma sebep olabiliyor.

Sıcak banyodan kaçının

Fazla sıcak yıkanmak, buhar odaları ve saunalar hamileler için güvenli olmayan olabiliyor. Örneğin; tansiyonunuz düşebiliyor ve bayılma riskiniz oluyor. Bebekte de bu tansiyon düşmeleri esnasında kan akımı azalıyor. Bu süre uzarsa spastik bebek riski artıyor. bu nedenle banyo suyu sıcaklığının 37 dereceyi geçmemesi gerekiyor.

Hatalı hijyen enfeksiyon getiriyor

Hijyenik bayan pedi doğal malzemeden yapılmış, kokusuz ve renksiz olmalı. Çünkü perine bölgesi için üretilmiş spreyler ve temzlik bezleri irritasyon yaratabiliyor. Yanlış perine hijyeni de vajinal enfeksiyon ve idrar yolları enfeksiyon riskini artırıyor. Bunun sonucunda da erken doğum olabiliyor. Keza vajina içi yıkanmamalı, çünkü bu alışılmışlık vajinanın asiditesini bozarak enfeksiyon ve erken doğum riskini artırabiliyor.

Yatak odanızdan çiçeği kaldırın

Yatak odanızda çiçek olmamalı. Geceleri ot gibi yaşama de oksijen soludukları için çiçekleri öteki odalara almayı ihmal etmeyin. Huysuz halde hipoksi, hipertansiyon ile baş ağrıları gibi sorunlar gelişebiliyor. Kurdele çiçeği ise formaldehiti değil ediyor ve bu sayede de zehirlenmelerden koruyor. Dolayısıyla evde bulunması önerilen bir çiçek.

Uyurken cep telefonunuzu başucunuza koymayın

Hamileyken bilgisayar kullanımını kısıtlayın. Hamilelikte elektromanyetik radyasyon bebekte henüz fazla bilinmez bazı değişimlere sebep olabiliyor. Hamileyken de uzun saatler bilgisayara bakma pozisyonu iskeletiniz için de zararlı olabilirken adale spazmları, lumbago gibi ani bel ağrılarına yol açabiliyor. Cep telefonu ile tavır süresini günde 2 defa 5’er dakika ile sınırlandırın. Cep telefonlarını yakınınızda tutmayın, başucunuza koyarak uyumayın, şarja takmayın. Somurtkan halde pil patlaması ve elektromanyetik radyasyon gibi hamilelikte de fiziksel risklere maruz kalabilirsiniz. Keza yaydığı dalgalardan korunmak ayrıca de deliksiz iyi bir uyku için cep telefonunuzu kapatın.

Gizem Bozdağ

email protected

özel içeriğidir.

Kaynak: www.kadinvekadin.net
URL: https://www.kadinvekadin.net/hamilelikte-yapilan-10-hata.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here