Ana Sayfa Güncel Jet Fadıl resmen iflas etti! Tasfiye başladı

Jet Fadıl resmen iflas etti! Tasfiye başladı

0
Jet Fadıl resmen iflas etti! Tasfiye başladı
Jet Fadıl resmen iflas etti! Tasfiye başladı

Yarım kalan bir dizi projesi ile gündemde olan işinsanı Fadıl Akgündüz’e ait Jetpa Holding AŞ için kritik bir karar çıktı. Duruşma 24 takvim şirketin iflasına karar verdi. İflas kararı sonrası 62 milyon TL sermayesi olan Jetpa’nın tasfiye sürecine başlandı.

JETPA Holding’deri alacaklı olan on binlerce birey arasında yer alan Yaşar Yeşildağ, bu yılın başında şirkete karşısında iflas talepli dava açtı. Yeşildağ’ın avukatları iflas avansını yatırdı. Duruşma, ödemenin yapılması için şirkete yönelik ambar kararı aldı. Ancak alınan karara karşın, laf konusu miktar mahkemenin hesabına yatırılmadı.

Bağımsızlık gazetesinin haberine kadar, Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi geçen 8 Temmuz’da yapılan 3’üncü duruşmada 24 yıl önce kurulan 62 milyon TL sermayeli şirketin iflasına karar verdi. Mahkemenin iflas kararı sonrası şirketin tasfiyesi için işlem başlatıldı. Bakırköy 1. İcra İflas Müdürlüğü eli ile yürütülen tasfiye nedeni ile 27 Temmuz’da şirketin Bağcılar Güneşli’deki adresine gidildi.

İcra memurları, çilingir yardımı ile kapısını açtıkları Jetpa Holding binasında bulunan malları bir bir zabıt altına aldı. Şirket merkezinde yer alan eşyalar tespit tutanağına kaydedildi.

‘Şirketin içi boşaltıldı’

Jetpa Holding AŞ’de yüzde 10 hissesi bulunan Sacit Duran, “Ben de, on binlerce alacaklı gibi senelerdir payımı almaya çalışıyorum. İflasına karar verilen şirketin içi anlamsız. Didim’de yer alan otel dahil bir paha biçilmez gayrimenkul, Fadıl Akgündüz’ün ablası adına olan Aytepe Turizm’e kaydedildi. Didim Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığım dava ile Aytepe Otelcilik ve Turizm AŞ adına geçirilen varlıkları yeniden Jetpa Holding’in içine aktarmaya çalışıyorum. Böyle olduğu taktirde, alacaklılar paralarını alabilir” diye konuştu.

İflasına karar bahşedilen şirketin yüzde 40 hissesi Fadıl Akgündüz’e, yüzde 10 hisse Sacit Duran’a, kalan yüzde 50 hisse ise Almanya ve İsviçre’de bulunan şirketlere ait.

Dolandırıcılık davası devam ediyor

Para veren binlerce birey dava üstünü dava açsa da umduklarını bulamadı. 2003 yılında cezaevine giren Akgündüz 15 ay tutuklu kaldıktan sonradan tahliye oldu. Akgündüz 2010 yılında ise Bayrampaşa’da yer alan Caprice Gold isimli proje ile ortaya çıktı. 7 yıldızlı tesis olarak lanse edilen projede devre mülk satışları yapıldı.

28 bini aşkın kişiden 1,4 milyar liraya yakın para toplandı. Bu proje de yarım kaldı. Akgündüz, Caprice Gold’den sonradan Maldivler’de de devre tatil satışı yaptı. Bu proje için de 190 milyon dolar topladı. 2015 yılında, yeğeni Salih Obut ile birlikte tutuklanan Akgündüz, Mart 2017’de terhis oldu. Akgündüz’ün ‘nitelikli dolandırıcılık’ iddiası ile yargılandığı dava sürüyor. Akgündüz’ün 2 bin 443 yıla değin hapsi talep ediliyor.

Sürücü kursu ile başladı

Fadıl Akgündüz’ün ismi bugüne dek, yarım kalan bir dizi proje ile anıldı. İlk olarak 1987 yılında Jet Sürücü Kursu ile işe başladı. ‘Jet Fadıl’ lakabı da bu şirketin unvanından doğdu. Akgündüz, bir dönem Proton otomobillerinin Türkiye distribütörü oldu. Jet-Şehir adı ile de konut inşa etti. İstanbul, Ankara ve Antalya’da binlerce ev üretileceği açıklandı.

Bu projelerin bir kısmı tamamlanırken, kayda değer bir bölümüne kazma dahi vurulmadı. Akgündüz’ün şöhreti ise Avrupa’da yaşamış gurbetçilerden topladığı 350 milyon Euro ile parladı. Akgündüz bu parayı, Siirt’te kuracağı araba fabrikası için topladığını söyledi. “İmza” adı verilen otomobilin tanıtımı yapıldı oysa ne fabrika arazisi alındı ne bina yapıldı.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Jet-Fadil-resmen-iflas-etti-Tasfiye-basladi/253471

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here