Ana Sayfa Moda ve Güzellik Kadınlarda kısırlığın 7 belirtisi

Kadınlarda kısırlığın 7 belirtisi

0
Kadınlarda kısırlığın 7 belirtisi
Kadınlarda kısırlığın 7 belirtisi

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kadınlarda kısırlık belirtileri ve ne zaman doktora gidilmesi gerektiği konularında önemli bilgiler verdi.

1. Gebe kalamamak

Kısırlığın ilk belirtisi, belirli bir süre denedikten daha sonra hamile kalamamaktır. Bir kadın 1 takvim gebe kalma denemsine karşın hamile kalmıyorsa, doktor kısırlık yönünde teşhis koyabilir. Ayrıca, bir kadın 35 yaşın üzerindeyse ve 6 aylık denemeden sonra hamile kalmamışsa kısır olabilir.

2. Seks esnasında sancı

Seks esnasında sızı veya disparoniya (cinsel ilişki esnasında sızı duyumu), bir kadının doğurganlığını etkileyebilecek altta yatan bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bu nesil afiyet sorunlarına misal olarak enfeksiyonlar, endometriozis ve fibroidler verilebilir.

3. Ağır, uzun veya ağrılı regl dönemleri

Ağır veya ağrılı geçen regl dönemleri doğurganlığı etkileyen altta yatan bir duruma sinyâl edebilir. Bir Takım kadınlar regl döneminde birkaç günlük bayağı kanama yaşarken, diğerleri ahenkli olarak ağır ve ağrılı kramplar yaşar. Fazla ağır, ağrılı regl dönemleri yaşayan kadınlarda, karın altı bölgesinde rahmin dış bölümünde, rahim mukozasına benzer bir doku oluşup, (rahim, karın zarı, yumurta kanalları, yumurtalıklar, mesane, bağırsaklar gibi) farklı alanlara yönlendirilmiş organlara yayılan endemetriozis olabilir. Endometriozis kısırlık için bir risk faktörüdür.

4. Koyu ya da donuk adet kanı

Eğer adet kanı normalden daha soluksa, bu üzüntü kaynağı olabilir. Adet kanı genel olarak bir kişinin döneminin başında aydınlık kırmızıdır ve sonraki günlerde koyulaşabilir. Regl döneminin başlangıcında koyu ve donuk kan endometriozis belirtisi olabilir.

5. Yamalı regl döngüsü

Regl döngüsünün ne kadar uzun sürdüğü kişiler aralarında ve süre içinde değiştirme gösterir. aynı zamanda, çoğu kadının ahenkli bir döngüsü vardır, yani her dönem arasındaki vakit terbiyesizce aynıdır. Eksik dönemler de dahil edinmek üzere düzensiz bir döngüye sahip almak, bir kadının ahenkli olarak yumurtlamayabileceği anlamına gelir, kısırlığa katkıda bulunabilir. Yumurtlama, yumurtalığın bir yumurta bırakmasıdır. Düzensiz yumurtlama, polikistik over sendromu, obezite, düşük şişman olma ve tiroid sorunları gibi çoğu sorundan kaynaklanabilir.

6. Hormon değişiklikleri

Hormonal değişikliklerin belirtileri spesifik olmayabilir ve bir kişi bunları ayrım etmeyebilir veya altta yatan nedeni bilemeyebilir. Fakat bir hekim bir takım hormonal sorunları testle ortaya çıkarabilir.

7. Obezite

Obezite üreme sağlığını olumsuz etkileyebilir. Obez kadınların gebe kalma olasılığı daha düşüktür ve hamilelik esnasında kilo sorunu olmayanlara tarafından daha yüksek tehlike aşağıda bulunurlar.

Kaynak: www.kadinvekadin.net
URL: https://www.kadinvekadin.net/kadinlarda-kisirligin-7-belirtisi.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here