Ana Sayfa Güncel Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar, YÖK Başkanlığı’na getirildi; Yekta Saraç, Erdoğan’ın başdanışmanı oldu

Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar, YÖK Başkanlığı’na getirildi; Yekta Saraç, Erdoğan’ın başdanışmanı oldu

0
Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar, YÖK Başkanlığı’na getirildi; Yekta Saraç, Erdoğan’ın başdanışmanı oldu
Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar, YÖK Başkanlığı'na getirildi; Yekta Saraç, Erdoğan'ın başdanışmanı oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç atama süresinin dolmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olurken, YÖK Başkanlığı’na, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar getirildi. 

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan tayin kararına göre Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi. Saraç, 2014’ten bu yandan YÖK Başkanı olarak atama yapıyordu.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar’ın YÖK üyesi ve YÖK Başkanı seçilmesine ilişkin karar da Devlete Ait Gazete’de yayımlandı.

Özvar’ın öz geçmişi

İktisat ve iktisat tarihi profesörü olan Özvar, 1966’da İstanbul doğdu. 1989’da Marmara Üniversitesi İktisat Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Özvar, benzer üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Özvar’ın Türkçe ve tanıdık olmayan dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde bulunan “Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması” kitabı, Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezince 2005’te kitap dalında en iyi eser ödülünü aldı.

Mehmet Genç ile hazırladığı 2 ciltlik “Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler” adlı eseri 2013’te Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü bölge Özvar, 2009-2012 aralarında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezinde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programında ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı.

Milletlerarası Türkiye’nin Sosyal ve Idareli Tarihi Birliğinin yöneticilik kurulu üyesi olan Özvar, Uluslararası İktisat Tarihi Kurumu ile Türk Tarih Kurumunda bilim kurulu üyeliği de yaptı.

Evli olan Özvar’ın üç çocuğu var.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Marmara-Universitesi-Rektoru-Erol-Ozvar-YOK-Baskanligi-na-getirildi-Yekta-Sarac-Erdogan-in-basdanismani-oldu/253472

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here