Ana Sayfa Güncel Moda devlerinin gömlekleri Malatya’da üretiliyor!

Moda devlerinin gömlekleri Malatya’da üretiliyor!

0
Moda devlerinin gömlekleri Malatya’da üretiliyor!
Moda devlerinin gömlekleri Malatya'da üretiliyor!

Massimo Dutti, Gant, Nautica, Lacoste, Paul Smith, Cotton Apparel, Adolfo Domingues gibi Avrupa’nın moda devlerinin gömlekleri Malatya’da yapılıyor.

Avrupalı firmaların en büyük gömlek tedarikçilerinden biri olan Zevigas Dokuma’e yurtdışından sipariş yağıyor. Mustafa Paşahan, “Markalar kapımızı daha sık çalıyor. Moda devlerinin en enerjik alternatifi Türkiye oldu” dedi

Pandemide gösterdiği başarılı performansla Batı’nın vazgeçilmez üretim üssü konumuna yükselen Türkiye’deki fabrikalar, hummalı bir egzersiz içinde. Ülke genelindeki öbür sektörlerden birçok firma gece-gündüz demeden aldıkları siparişleri yetiştirmeye çalışıyor. 

Sabah’tan Feride Cem’in haberine tarafından İstanbul ve Malatya’daki fabrikalarında Massimo Dutti, Gant, Nautica, Lacoste, Paul Smith, Cotton Apparel, Adolfo Domingues gibi Avrupa’nın moda devlerine imal yapan Zevigas Tekstil Idare Heyeti Başkanı Mustafa Paşahan, “Yurtdışından ciddi bir istek artışı söz konusu. Firmalar Uzakdoğu’dan yönünü Türkiye’ye döndü. Amerikalı firmalar da ‘Çin yerine Türkiye’de üretim gerçekleştirmek istiyoruz’ diyor. Bu talebi karşılamak için ülke olarak ciddi yatırım yapmamız koşul” dedi.

TOMMY VE ZARA DA GELDİ

Yakın zamanda Tommy Hilfiger ile de uzlaşma yapacakları sinyalini veren Mustafa Paşahan, “İnşallah yakın zamanda Malatya’da Tommy ürünlerinin üretimine başlayacağız” dedi. Yurtdışında en büyük ihracat pazarlarının İspanya olduğunu söyleyen Paşahan, Zara’nın erkek koleksiyonu için de 9’uncu ay itibarıyla üretime başlayacaklarının müjdesini veriyor. Zara’nın bağlı olduğu Inditex Group’la Massimo Dutti ile başlayan işbirliklerinin Zara ile öbür bir boyuta geçeceğini söyleyen Paşahan, şöyle devam etti: “Avrupa’nın en uzakta ülkesine 3-3.5 saatlik mesafedeyiz. Kalitemiz fazla yüksek, tez imal yapıp üç haftada yükleme yapıyoruz. hemen hazır giyimde mevcut kapasitelerin yüzde 85’i dolmuş durumda.”

ÇİN’DEN TÜRKİYE’YE GELECEK

Yurtdışından fazla yüksek taleple aleyhinde karşıya kaldıkları bilgisini veren Mustafa Paşahan, “Bundan Böyle telefonlarımız daha fazla çalıyor, gelen mailler arttı. Dün akşam bana Amerikalı bir firmadan mail geldi. Üretimlerini Çin’den Türkiye’ye kaydırmak istediklerini söylüyorlar. Gömlek ve takım elbise ile ilgili ihtiyaçlarını ülkemizden yerine getirmek istediklerini bildirdiler” diye konuştu. 

Amerika ya da diğer bir ülkenin Türkiye’ye gelmesiyle mevcut kapasitelerin yetmesinin imkânsız olduğunun altını çizen Paşahan, “Onun için de herkesi yatırıma gösteri ediyoruz. Yüksek talebe yanıt tahsis etmek için hazır olmalıyız. İlave yatırım şart” diye konuştu.

ANADOLU’YA YATIRIM ZAMANI

AYNI zamanda İstanbul Hazırlanmış Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Üyesi olan Mustafa Paşahan, “Bizim hazırlanmış giyimciler olarak hedefimiz İstanbul’u moda merkezi haline getirmek, Doğu Anadolu’yu da imal üssü yapmak. Bu konuda hayli bir yol aldık” diyor. 6’ncı Bölge teşvikleri kapsamındaki Doğu Anadolu’ya yatırımın büyük önem taşıdığını söyleyen Paşahan, “Bu çağrımız büyük bir oranda karşılık buldu. Şanlıurfa Ağrı, Diyarbakır, Batman, Malatya, Elazığ ilk olarak almak üzere birçok şehirde önemli yatırımlar var” dedi. Bu yatırımların sayısının artmasının önemine şive yapan Paşahan, yatırımların işsizliğin çözümünde de büyük rol oynayacağını ifade etti.

HEDEF TEK ÇATI ALTINDA EN BÜYÜK ÜRETİCİ ALMAK

TEMELLERİ 1993 yılında İstanbul’da atılan Zevigas Dokuma, bugün iki fabrikasında 400 kişiye istihdam yaratıyor. Günde 4.500 gömlek üretimi ile Türkiye’nin en büyük gömlek üreticilerinden biri olduklarını söyleyen Paşahan, “2022’nin başında kendi bünyesinde maksimum gömlek üretimi yapan firma olacağız. 2022’den itibaren jurnal gömlek imal adedimiz 6.000- 6.500 adetlere çıkacak. Bunu şimdi kendi bünyesinde yapan başka firma değil” diye konuştu.

Bu yılın sonuna kadar çalışan sayılarını 600’e tümdengelim hedefiyle çalıştıklarını söyleyen Paşahan, “İstihdamdaki büyümeyi daha fazla memleketimiz Malatya’daki fabrikamızda yapacağız. Oradaki fabrikamız bölge olarak buna müsait” dedi.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Moda-devlerinin-gomlekleri-Malatya-da-uretiliyor/254485

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here