Ana Sayfa Güncel Mustafa Kemal, çay partisiyle düşmanı nasıl aldattı?

Mustafa Kemal, çay partisiyle düşmanı nasıl aldattı?

0
Mustafa Kemal, çay partisiyle düşmanı nasıl aldattı?
Mustafa Kemal, çay partisiyle düşmanı nasıl aldattı?

Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi uzmanı Ümit Doğan, Büyük Taarruz’un hikayesini Bağımsızlık’e anlattı: “Büyük Taarruz öncesinde dönemin gazetesinde Atatürk’ün çay ziyafeti vereceğine ilişkin bir haber çıktı… Oysa Atatürk o sırada Büyük Taarruz için dikkatli bir hazırlık içindeydi.”

“Türk milletinin her zaferi bizim için kıymetlidir fakat Büyük Taarruz’un yeri bambaşkadır” diyen Ümit Doğan, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndaki istihbarat faaliyetleri üzerine de çalışmalar yapan bir ad. ‘Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün İstihbarat Faaliyetleri- Milli Ajanlarımız’ isimli bir kitabı olan Doğan, Büyük Taarruz’dan hemen önce yaşananları şöyle anlatıyor:

Özgürlük’ten Ece Çelik’in haberine göre “1922 yılının haziran ayında, Büyük Taarruz öncesi son kontrolleri yapan Atatürk, taarruz planını önce Erkan-ı Harbiye Reisi Fevzi Paşa, Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ve Müdafaa-i Milliye Vekili Kazım Paşa ile paylaşmıştı.

Atatürk’ün taarruz planı, askeri gücümüzün büyük çoğunluğunu düşman cephesinin dış yanında ve etrafında toplayarak düşmanı yok etmekti. 27- 28 Temmuz’da Akşehir’de yapılan toplantıda, 15 Ağustos’a değin hazırlıkların tamamlanmasına karar verildi.

Hakimiyet-i Milliye gazetesinin 20 Ağustos 1922 tarihli nüshasında ‘Nehir Ziyafeti’ başlık bir haber yayımlandı. Atatürk’ün köşkte bir dere ziyafeti vereceği bildiri edildi. Cümbür Cemaat onun nehir ziyafeti vermesini beklerken o Büyük Taarruz’u açılmak üzere Ankara’dan ayrılmıştı.

ZÜBEYDE HANIM BİLE HABERSİZDİ

Taarruz planı böylece gizliydi ama Atatürk, Zübeyde Hanım’a bile çay ziyafeti vereceğini söylemişti: ‘(…) sefer kıyafetlerimi giyerek anneme veda için odasına gittim. Elini öptüm, izin istedim. ‘Nereye?’ dedi. ‘Akarsu ziyafetine’ dedim. ‘Bu kıyafet ziyafete bilerek yok’ dedi. Biz gittikten, saatler geçtikten sonra meraklanmış, Merkez Kumandanı’nı çağırtmış.

‘Nerede benim oğlum?’ ‘Efendim, nehir ziyafetine gitti.’ ‘ Hayır, çay ziyafetine gitmedi. Ben biliyorum, o savaşa gitti. Bir kâğıt kalem getirin, benden ona bir mektup yazın.’ Zübeyde Hanım, cepheye gittiğini bildiği oğlunun azmini takviye etmek için şu mektubu göndermişti:

“Oğlum, seni bekledim. Dönmedin. Nehir ziyafetine gideceğini söyledin. Ama ben biliyorum, sen cepheye gittin. Sana dua ettiğimi bilesin. Harbi kazanmadan dönme. Annen.” Zaferle sonuçlanan bir harekât gerçekleştiren Atatürk ve silah arkadaşlarının insanüstü çabasını vurgulayan Doğan, “30 Ağustos’ta düşman adamakıllı çembere alındı ve imha harekâtı başladı. 31 Ağustos sabahı Yunan ordusunun büyük bir kısmı yıkım edilmiş, birçok Yunan askeri tutsak gücenmiş, birçoğu da İzmir’e dürüst kaçmaya başlamıştı” dedi.

İNGİLİZ KEMAL’İN İSTİHBARATI

DOĞAN, Türkiye’nin kaderini belirleyen bu zaferde istihbarattaki başarıların önemini şu sözlerle anlatıyor: “İstihbarat faaliyetlerindeki galibiyet, cephedeki başarıyı da beraberinde getirmişti.

Birinci İnönü Savaşı’ndan hemen önce Yunan cephesini gezerek data toplayan İngiliz Kemal’in, düşmanın durumunu İsmet Paşa’ya rapor etmesinin ardındaki Türk ordusunun zaferi gelmişti.

Felah Grubu’ndan Yüzbaşı Kemal Bey’in Fransız karargâhında yer alan ve Yunan ordularının nerelere konuşlandığını belirten haritanın bir kopyasını Mustafa Kemal’e ulaştırması da şüphe yok fakat tarihî tartı taşımaktaydı.”

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Mustafa-Kemal-cay-partisiyle-dusmani-nasil-aldatti/254469

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here