Ana Sayfa Güncel Müteahhitler, 2 Eylül’de inşaatları durduruyor

Müteahhitler, 2 Eylül’de inşaatları durduruyor

0
Müteahhitler, 2 Eylül’de inşaatları durduruyor
Müteahhitler, 2 Eylül’de inşaatları durduruyor

Çimento fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olan inşaat müteahhitleri, inşaatları durdurma kararı aldı. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı’nda eylem kararı çıktığını, inşaatların 2 Eylül Perşembe günü itibariyle durdurulacağını açıkladı

Ilk Olarak çimento almak üzere inşaat girdilerindeki fiyat artışları, Türkiye’de bir prensip yol açtı. Fiyat artışlarından davacı olan inşaat müteahhitleri iş bırakma kararı aldı.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) öncülüğünde gerçekleştirilen Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı’nda, inşaatların 2 Eylül Perşembe günü durdurulması kararı çıktı. Kararı ifade eden İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento sektörünün, bütün girişimlere karşın zam yapmaya devam ettiğini söyledi.

Dünya’dan Duygu Şahin Durnaz’ın haberine tarafından eylem kararının açıklanmasının ardından İMKON’in resmi hesabı başta olmak üzere, Federasyon genel sekreterinin ve emrindeki derneklerden bazılarının Twitter hesapları kapatıldı.

“Çimento sektörü zam yapmaya devam ediyor”

İMKON, 2 Eylül Perşembe günü, Anadolu’daki birlik ve dernek başkanları ile bir araya gelerek boykot ve eylemi başlatacak. “Çimento sektörü eğer, yakın bir süre diliminde, inşaat sektörünün, müteahhitlik sektörünün, kamunun, Ticaret Bakanlığı’nın bu konudaki telkinlerine uymaz, keyfe keder zam yapmaya devam ederse, iş bırakacaklarını” kaydeden İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, bugüne kadarki girişimlerinin sonuç vermediği gibi tonu 450 TL olan çimentonun fiyatının 500 TL’ye yükseltilerek yüzde 12 oranında yeni zam yapıldığını bildirdi.

Eylem kararı yüzde 80 destek buldu

İMKON Genel Başkanı Tellioğlu, yaptığı açıklamada, Anadolu’daki dernekler ve birliklerle birlikte online olarak “Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı” yaptıklarını kaydetti. Bu toplantıyla birlikte yeni kararlar aldıklarını ve uygulamaya geçeceklerini ifade eden Tellioğlu, “Toplantımızda yüzde 80 oranında ‘inşaatları durdurarak’ grev yapalım kararı aldık. 6 milyon konut şehirsel değişim beklerken çimento kartelinin yüzde iki yüz zam yapması kabul edilemez, 250 alt sektöre de önemli hasar vermektedir. Yaptığımız girişimlerden netice alamamanın üzüntüsü içerisinde iş durdurma kararına geçeceğiz. Bugünkü toplantımızda mevcut inşaatları durduralım mıyı konuşurken, bir takım meslektaşlarımız inşaatlarına hiç başlamayarak süreci destekliyor. Haftaya Çarşamba günü ulusal basına izah etme yapacağız. Perşembe günü ise Anadolu’dan gelecek birlik ve dernek başkanları ile bir araya gelerek boykot ve eyleme başlayacağız” dedi

“Bakanın isteklerini de dinlemediler”

Pandemi sonrası inşaat malzemelerine belirlenmiş oranlarda zam geldiğini kaydeden Tellioğlu yaşanan süreçleri baştan hatırlatarak şunları söyledi:

“İnşaat sektörü temel malzemelerine, özellikle demir ve çimentoya fazla daha artı, yanına varılmaz pahada oradan zam geldi. Lakin demir kısmen Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un başkanlığında yaptığımız toplantıda bakanlığın ve bizim taleplerimize uyarak indirime gidildi ve demir fiyatları kısmen denetleme altına alındı. Ama çimentoya gelince her geçen gün fiyat artışıyla aleyhinde karşıyayız. Çimentonun yurtdışı girdisi adeta değil. Yurtdışından ithalata dayalı bir mamul durumları da yok. İmalat maliyetlerinin en manâlı girişi enerji, toprak, bunları da defalarca koyduğumu süre sıradan yüzde 50-60 aralarında maliyet artışlarının olmasını kabul edebiliriz. Ama yüzde 200 maliyet artışları kabul edilir gibi yok. Bu süreçte kırıldığımız konu 45 gün önce Ticaret Bakanımız Mehmet Muş başkanlığında toplandığımızda geçen yıl tonda 160 TL olan çimento fiyatını 450 TL yapmışlardı. Biz buna itiraz etmiştik bakan beyde bize yargı vermişti. Çimentocuların da demirciler gibi bir anlama göstermelerini ve azıcık indirim yapmalarını kendilerine rica etmişti. Onlar da zoraki başlarını sallamışlardı. Ama bırakın indirim yapmayı aralıksız zam yapıldı.”

Kartel suçlaması

 Tellioğlu, “bunun üstene bir de yüzde 12’lik zam daha yapıldı. Tüm bunları değerlendirdiğimizde ne eyvah fakat iyi gaye söz konusu yok, dahası bu da yetmezmiş gibi rekabet kurumuna tutarsız bir şekilde Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki çimento bölgelerini parsel parsel belirlemişler. Bu bölge senin, bu alan benim gibi. Sen bu bölgeye ucuz satamazsın gibi yaptırımları söz konusu” diye konuştu.

Twitter hesapları askıya alındı

Eylem duyurusunun gerisinde İMKON ve emrindeki derneklerin Twitter hesapları tek tek kapanmaya başlandı. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Değerli arkadaşlar maalesef İMKON ve genel sekreterliğimizin hesabını da kapatmışlar. Muhtemelen benimkini de kapatabilirler. Çok kayda değer yok, biz her türlü mücadelemizi anladıkları dilden yaparız. Sizden tepki olarak yaptığım açıklamaları paylaşmanızı ve altında yardım yorumlarınızı rica ediyorum.” bu vesileyle, Mersin, Antalya ve Elazığ İMKON’un resmi hesapları da kapatıldı.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Muteahhitler-2-Eylul-de-insaatlari-durduruyor/254475

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here