Ana Sayfa Moda ve Güzellik Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir?

Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir?

0
Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir?
Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir?

Avustralya kıtasına papağan türleri içerisinde yer alan muhabbet kuşu evcil bir kuş türüdür. Rengarenk görünüşü ile kendisine hayran bırakan muhabbet kuşları dost canlısıdır. Cinslerine kadar özellikleri de farklılık gösterir.

Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

– Ömürleri sıradan 15 yıldır.
– Evcil olarak beslenebilirler.
– Ortalama 18 cm uzunluğunda, 30-40 gram ağırlığındadırlar.
– Altı aylıktan daha büyük muhabbet kuşlarını farkı görmek daha kolaydır.
– Erkekler genelde mutlu, dışa dönüktür.
– Dişiler başlıca baskın ve sosyal açıdan hoşgörüsüzdür.
– Erkekler konuşkanlar, dişiler konuşmayı öyle sevmezler.
– Evcil olmayanlar kuru, filizlenmiş veya ıslak tohumlarla beslenirler.
– 18 ile 21 gün kuluçka süreleri vardır.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Açık Yeşil Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Açık yeşil muhabbet kuşları isminden de anlaşılacağı gibi çoğunlukla açık yeşil renkli olur. Hiç mutasyona uğramamış doğal kuşlardır. Gövde uzunlukları sıradan 18 cm’dir. Ortalama ömürleri 5 ile 8 yıl arasında değişmektedir. Bakım, beslenme, gerginlik gibi cevre şartlarına göre kuşun yaşama süresi de değişmektedir. İyi bakıldığında 12-15 yaşına dek yaşayabilirler.Açık yeşil muhabbet kuşları en doğal muhabbet kuşları olduğundan en kolay konuşan muhabbet kuşlarından bir tanesidir. Bilhassa kısa kelimeleri ve içerisinde baştan hecesi olan kelimeleri kolaylıkla telaffuz edebilirler. Açık yeşil muhabbet kuşları bağışıklık sistemi en dayanaklı kuşlar olduğu ve kolay evcilleştirilebilir olduklarından seçim itibariyle birinci sırada yer alırlar.

Albino Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Albino Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Gözleri kırmızı, gövdesi ve başı ise bembeyaz olan Albino muhabbet kuşları, kendilerine has maddi özellikleri sebebiyle öteki muhabbet kuşlarının arasından sivrilir. Pigment eksikliği sebebiyle kalıtımsal bir rahatsızlık olan albinizm sebebiyle öteki hayvan türleri gibi muhabbet kuşları da bembeyaz tüylerle kaplıdır. Daha fazla kadınsı olan Albino muhabbet kuşları, bu genetik hastalık dolayısıyla alıngan kuşlardır ve iyi bir bakıma gereklilik duyarlar. Bilhassa cilt hastalıklarına aleyhinde savunmasız olan bu kuşlar fazla özel hayvanlardır.

Çekoslovak Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Çekoslovak Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Çekoslavak muhabbet kuşlarının kanat ve kuyruk tüyleri fazla uzundur. Vücutları ince yapılıdır. Uzunlukları olağan bir muhabbet kuşundan fazla daha fazladır. Uzun olmalarının yanında iridirler. Ülkemizde eksik görülen bir kuş türüdür.

Gri Kanat Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Gri Kanat Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Göğüs bölgesi çoğunlukla koyu gri renktedir. Kuyruğa dürüst inildikçe açık griye döner. Hafif siyah çizgileri vardır. Irtifa uzunluğu sıradan 18 cm’dir. Ömürleri ortalama 7 yıldır. Gri muhabbet kuşları bayağı muhabbet kuşlarına göre daha yabani ve agresif olurlar. Bu yüzden eğitimleri azıcık daha zordur.

İngiliz-Hollanda (Show Jumbo) Muhabbet Kuşları Ve Özellikleri

İngiliz-Hollanda (Show Jumbo) Muhabbet Kuşları Ve Özellikleri

Jumbo muhabbet kuşları genellikle İngiliz veya Hollanda adı altında adlandırılır. Sıradan muhabbet kuşlarına çok benzerler lakin onlardan daha iridirler. Vücut uzunlukları ortalama 24 cm’dir. Alışılagelmiş muhabbet kuşlarına tarafından kafası daha iri, göğüs yani döş kısmı daha büyüktür. Tüyleri daha canlı, ibik diye sözcük grubu edilen kısımdaki tüyleri daha fazladır. Bir iki yaşındaki İngiliz-Hollanda muhabbet kuşlarının,özellikle bütün tüyleri çıktıktan sonra gözlerinin içeri gömüldüğü, gaganın üstünün tüylerle kaplandığı görülür.

Lutino Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Lutino Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Lutino muhabbet kuşlarının cisim, maske ve kanat rengi saf sarı renklidir.Lutino muhabbet kuşlarında siyahımsı tonlar yerini gümüşi renkte beyaz yanak beneklere, pembe ayaklara ve turuncu bir gagaya bırakmıştır.Kuyruk tüyleri ise sarı ve beyaz renkli, gözleri ise kırmızı renklidir.

Mavi Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Mavi Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Kanatları gri renk, gövdesi ise masmavi olan muhabbet kuşu türüdür. En çok beslenen evcil kuşlardan biridir. Ortalama 18 – 19 santimetre boyunda olan bu kuşlar sırtlarında ve kanatlarında siyah beyaz desenler taşırlar. Bazılarının başlarında siyah çizgiler olabilir. Mavi muhabbet kuşları konuşmaya meyilli bir muhabbet kuşu türüdür.

Pakistan Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Pakistan Muhabbet Kuşları ve Özellikleri

Pakistan muhabbet kuşları normal bir muhabbet kuşundan fazla daha küçüktür. Bir serçe büyüklüğündedirler. Türkiye’de pek artı gözükmezler.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/muhabbet-kusu-cinsleri-ve-ozellikleri-nelerdir-muhabbet-kusu-turleri-ve-renkleri-6547698

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here