Ana Sayfa Moda ve Güzellik Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir?

Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir?

0
Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir?
Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir?

İnsanın en yakın dostu haline gelen köpekler Bozkurt’un alt türlerinden biridir ve tilki ve çakallarla da yakın akrabadırlar. Etçil ve memeli bir hayvan olan köpeklerin 400’den pozitif ırkı bulunmaktadır. Cinsleri bakımından farklılıkları bulunan köpekler dünyada kedilerden sonra en geniş coğrafyaya yayılmış ve en çok beslenen ikinci evcil hayvan türüdür. Tahmini olarak dünya üzerinde 400 milyonu aşkın köpek vardır. Köpek türlerinin evrimleşmesinde insanlığın payı yüksektir. İhtiyaçlara göre evrimleşen köpekler çobanlık, nakliyecilik yapmıştır.

Affenpinscher Türü ve Özellikleri

Affenpinscher Türü ve Özellikleri

Affenpinscher, ismin anlamı Almancada ‘’maymun köpek’’ olan, suratı şirin bir maymuna benzetilen, ufak ve dinamik bir köpek ırkıdır. İnsanlarla iyi iletişim kurma becerisine sahiptirler. Dünyanın en popüler köpek cinsleri aralarında yer alırlar. Kökenleri 17 yüzyıla değin uzanan Affenpinscher köpek ırkının, dişileri ile erkekleri aynı vücut ölçülerine sahiptirler.

Afgan Tazısı Türü ve Özellikleri

Afgan Tazısı Türü ve Özellikleri

Afgan tazısı, görkemli bir görünüme sahip olan ve köpek aleminin en egemen karakterleri aralarında yer alan türdür. Avcı genlerini taşır. Uzun ve gizli tüyleri onların koruyu ceketleridir. Afganistan’ın dağlık coğrafyasına düzenli tüy yapıları güç şartlarda yaşayabilmelerine olanak tanır.

Aidi Türü ve Özellikleri

Aidi Türü ve Özellikleri

Aidi, çöllerde v tehlike içinde yaşamaya alışık olan bir köpek türüdür. Öbür yetkinlikleri ile insanlara her dönem dost olmuşlardır. Kökenleri Kuzey Afrika’ya dayanır. Türleri ilk olarak Sahra Çölünde ortaya çıkmıştır. Aidi, Atlas Dağlarında yaşamış bölge halkları göre sıklıkla yetiştirilmiştir.

Ainu Türü ve Özellikleri

Ainu Türü ve Özellikleri

Ainu, diğer ismi ile Hokaido, Japonya’ya özgü bir köpek cinsidir. 300 yıldan artı geçmişe sahip olan bir köpek türüdür. En yayagın bulundu alan ise Hokaido Adası olarak bilinir. Köpeği öteki cinslerden ayıran özelliği tarihte koruma amaçlı kullanılmasıdır. Bekçi köpeği olarak da bilinene cins, tehlikelere karşısında her daim hazırlıklı yapıya sahiptir.

Airedale Terrier Türü ve Özellikleri

Airedale Terrier Türü ve Özellikleri

Airedale Terrier, en büyük İngiliz teriyer cinsi olarak bilinir. Kendi sınıfındaki en kocaman insanlar olması sebebi ile teriyer kralı ünvanını almıştır. Avcı köpeği olarak tercih edilirler. Irkın görüldüğü birincil tarih ise 1853 olarak bilinir. Yüzme yeteneği epeyce gelişmiştir.

Alaskan Malamute Türü ve Özellikleri

Alaskan Malamute Türü ve Özellikleri

Alaskan Malamute, Alaskaya özgü işçi köpek ırkı olarak bilinir. İlk olarak Alaska’nın Kuzeybatısında yaşamış ve bir Eskimo halkı olan Mahlemut’lar kadar kızakları çekmek için yetiştirilmişlerdir. Çocuklar ile olan dinç bağları sebebi ile evde yetiştirmek için tercih edilirler.

Alman Çoban Köpeği Türü ve Özellikleri

Alman Çoban Köpeği Türü ve Özellikleri

Polis köpeği olarak da tanıdık alman çoban köpeklerinin ırklarının saflaştırıldığı anavatanı, isminden de anlaşılacağı üzere Almanya’dır. Ülkemizde daha fazla ” Alman Kurdu ” olarak tanımlanması doğrusu ırkın yanlış olarak temsilcilik edilmesine neden olur. Yani bu ırkın içten olarak söyleniş şekli ” Alman Çoban Köpeği ” dir.Alman çoban köpekleri kendi türleri ile uyumlu şekilde yaşayabilirken başka köpek cinslerine de armoni sağlayabilirler. Özellikle fazla kavgacı olan köpek cinsleriyle beraber bakılmamaları tavsiye edilir. Kendisi fazla düzenli olsada karşısında tarafın hemen olan kavgacı hareketleri alman çoban köpeğinizin zarar görmesine neden olabilir.Her süre arkadaş canlısı davranan alman çoban köpekleri, sahibine karşı da uysal ve insancıl bir yapı sergiler. Yeri geldiği zaman sizinle beraber güler yüzlü eğlenen bir dost, yeri geldiği zaman da onu en zorlu görevlere hazırlayabileceğiniz bir öğrenci olurlar. Hayatları her tarafında her davranıştan ve işten kendilerine öğrenim çıkarırlar. Kendi kendilerine bile eğitim gelişmelerini olağanüstü şekilde tamamlayabilirler.

Amerikan Bulldog Türü ve Özellikleri

Amerikan Bulldog Türü ve Özellikleri

Amerikan Bully olarak da adlandırılan Amerikan Bulldog cinsi köpekler, çaprazlama yöntemiyle laboratuvar ortamında üretilmiştir. Amerikan Bulldog cinsinin dış görünüşü, oldukça sert ve kaslıdır. Atletik ve kuvvetli vücudu, güçlü çenesi ve adaleli bacaklarıyla göze hitap eden Amerikan Bulldog, aile ortamında bakılmaya uygun cinsler arasındadır.Amerikan Bulldogun keskin özellikleri arasında, adaleli karoser hatları ve kocaman kemikli yüzleri yer almaktadır. İlk bakışta saldırgan ve sert köpek cinslerinden olduğu düşünülen Amerikan Bulldog, bilinenin tersine oldukça dost canlısı ve sevecendir. Aile hayatına zahmetsizce armoni karşılayan ve çocuklarla iyi geçinen Amerikan Bulldog cinsi köpekler, bahçe ortamında bakıma uygundur.

Amerikan Cocker Spaniel Türü ve Özellikleri

Amerikan Cocker Spaniel Türü ve Özellikleri

Aile köpeği olarak da aşina Amerikan Cocker Spaniel, epeyce eğlenceli ve sevimlidir. Spainel köpek ırkından gelen Amerikan Cocker Spaniel, İspanyol asıllı köpek ırkları arasındadır. Ailelerin ve çiftlerin maksimum sahiplenmek istediği türlerden bir adam başına olan Amerikan Cocker Spaniel, avlanmada üstün yeteneklidir. Birden fazla hayvan görmek isteyen kişiler, Amerikan Cocker Spaniel cinsi köpekleri kolaylıkla besleyebilirler.Çok pozitif hareketli olmasa da oyunculuğu ve eğlenceli yanlarıyla kendini sevdirmeyi başarmaktadır. Öbür hayvanlarla dost olmayı iyi bilen Amerikan Cocker Spanielinin keskin özellikleri aralarında, avcılığı, oyunculuğu ve dış görünümü yer almaktadır. Uzun kulaklı ve kıvırcık uzun tüylü kürkü, insanların dikkatini çekmektedir.

Amerikan Pitbull Terrier Türü ve Özellikleri

Amerikan Pitbull Terrier Türü ve Özellikleri

Sert ve adaleli görünümüyle dikkat çeken Amerikan Pitbull Terrier, bilinenin aksine epeyce nazik ve iyi huylu özelliktedir. Amerikan Pitbull Terrier, ayı ve boğalara aleyhinde koruma nedeniyle geliştirilen türler arasındadır. Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpeklerin yarıştırıldığı çeşitli güreşler, 1835 yılından sonradan yasaklanmıştır.Sert görünümünün aksine, iyi kalpli ve nazik yapıya sahip olan Amerikan Pitbull Terrierin belirgin özellikleri arasında, kaslı yapısı, kısa bacakları ve adaleli gövdesi yer almaktadır. Normal cinslere göre dinç ve ağır yapıdaki Amerikan Pitbull Terrier, sahibine epeyce yan ve sadıktır. Yanlış şekilde yetiştirilmesi durumunda, kavgacı tavırlar sergileyebilen Amerikan Pitbull Terrier, içten şekilde yetiştirildiğinde ailesine ve çevresine iyi huylu yaklaşmaktadır.

Avustralya Terrier Türü ve Özellikleri

Avustralya Terrier Türü ve Özellikleri

Avustralya Terrier bekçi köpeği olmasının yanı sıra yılan ya da fare gibi haşerelerin avlanmasında da tercih edilen bir türdür. Çok uzun yıllardır var olan bu ahali aslen İngiltere kökenine sahiptir.Çevik yapıları sayesinde yakın çevrede bulunan haşereler ile kolaylıkla çaba edebilmektedirler. Bunun yanı sıra sevimli yapıları baştan sona aile köpeği olarak da fazla sık seçim edildikleri bilinmektedir.Avustralya Terrier’in belirgin özellikleri iyi bir bekçi olarak kullanılmalarıdır. Bunun yanı sıra kedilerin yapmış olduğu fare avcılığını da kolaylıkla yapabilmektedirler. Ebat olarak da minik olmaları nedeniyle çabuk hareket etmeleri mümkündür.Sürüngenlerle mücadelede de seçim edilmekte olan köpekler, aynı zamanda halk için vefalı bir dost olarak uzun süreli ilişkiler kurabilmektedirler.

Basenji Türü ve Özellikleri

Basenji Türü ve Özellikleri

Afrika kökenli ırklardan biri olan Basenji, bütün dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Tazıya benzeşen gövde hatları, iz sürmesine ve hızlı hareket edebilmesine olanak tanımaktadır. İz sürme konusunda üstün yeteneklere sahip olan Basenji, dünyada ilk evcilleştirilen köpek türleri arasında yer almaktadır.Kurtlarla kalıtımsal bağı olduğuna inanılan Basenjinin bariz özellikleri arasında, haber vermede üstün yetenekleri yer almaktadır. Tek sefer havlaması ve arkasından en ince ayrıntısına kadar susmasıyla haber veren Basenji, bu hareketiyle tanınmaktadır. İz sürmede üstün yeteneklere sahip olan Basenji, avcılık, tarlaların korunması ve ambarlardaki haşerelerin yakalanması konusunda da etkin şekilde kullanılmaktadır.

Basset Hound Türü ve Özellikleri

Basset Hound Türü ve Özellikleri

Çocuklu ortamlarda beslemek için en ideal türlerden biri olan Basset Hound, öbür görünümüyle uyarı çekmektedir. Sosis köpek olarak adlandırılan ırklardan biri olan Basset Hound, uzun vücudunun yanı sıra, oldukça kısa ayaklara sahiptir. Diğer köpeklerle ve hayvanlarla da mükemmel geçinen Basset Hound, oldukça uysal ve samimi bir türdür.Basset Houndun bariz özellikleri arasında, sosyal yapısı, arkadaşça davranışları ve uysallığı yer almaktadır. Kulakları ve yüz derisi altında dürüst sarkan Basset Hound cinsi, epeyce sevimlidir. Kulakları ve sırtı hassas olan Basset Hound, epeyce duygusal bakışlı gözlere sahiptir.

Beagle Türü ve Özellikleri

Beagle Türü ve Özellikleri

Kısa boyu ve sevimli görünümüyle dikkat çeken Beagle, oldukça yumuşak huylu ve sosyaldir. Şefkatli ve şehvetli bakışlarıyla belli Beagle, aile ortamında bakılacak en ideal türler aralarında yerini almaktadır. Hayvansal deneylerde kullanılarak katledilen Beagle, tazıgiller familyasına mensuptur. Köpek ırkları aralarında en uyumlu ve anlayışlı ırklardan biri olan Beagle, aile köpeği arayanlar için uygun türler arasındadır.Beaglenin keskin özellikleri arasında, masum bakışları, ufak yapısı, uzun kulakları ve dostça tavırları yer almaktadır. Beagle cinsi köpekler, çocuklarla ve öteki hayvanlarla çok iyi anlaşmaktadır. Çocukların bulunduğu ortamda neşe kaynağı olan Beagle cinsi köpekler, sıradan 13 ila 15 sene arasında yaşamaktadır.

Beauceron Türü ve Özellikleri

Beauceron Türü ve Özellikleri

İz sürme ve korumada üstün yeteneklere sahip olan Beauceron, oldukça atletik ve atılgandır. Sürüleri barbar hayvanlardan koruması için kullanılan Beauceron, iz sürme, hayvanları avlama ve tehlikeleri algılama konusunda profesyoneldir. İçgüdüsel olarak, tehlikeleri çok iyi hisseder ve korkusuzca saldırıya geçer. Korumacılık konusunda üstün yeteneklere sahip olan Beauceron, bahçeli alanlarda doyurmak için ideal türler arasındadır.Beauceron belirgin özellikleri aralarında, iz sürücülüğü, korumacılığı, tehlikeleri hissetmesi ve atletik vücudu yer almaktadır. Sıradan 5 yaşına değin yaşamış Beauceron, cesareti ve korkusuzluğuyla tanınmıştır. Devasa duruşu, atletik bacakları, ince burnu ve sivri kulaklarıyla, tam bir avcı ve iz sürücüdür.

Bedlington Terrier Türü ve Özellikleri

Bedlington Terrier Türü ve Özellikleri

Öbür görünümüyle dikkatleri cezbetme ırklardan biri olan Bedlington Terrier, aile ortamında bakılacak en iyi türler arasındadır. Minik hayvan yakalaması nedeniyle kullanılmıştır. Kıvırcık tüyleri, düşey kuyruğu, sevimli görüntüsü ve cana yakınlığıyla uyarı çeken Bedlington Terrier, çocuklar ve öteki insanlarla çok iyi anlaşmaktadır.Epeyce zeki ve kabiliyetli olan Bedlington Terrierin bariz özellikleri arasında, dikkat çekici görünüşü, yüksek enerjisi ve cana yakınlığı yer almaktadır. Geçmişten bugüne sirklerde davet yapması ve haşereleri yakalaması için kullanılan Bedlington Terrier, epeyce atletik ve atılgan karoser hatlarına sahiptir. Dostları ve sahibiyle iyi anlaşan Bedlington Terrier, çocuklu ailelerin birincil tercihleri aralarında yer almaktadır.

Bergamasco Türü ve Özellikleri

Bergamasco Türü ve Özellikleri

Bergamasco bir çoban köpeği türü olarak 14. Asır ve öncesinde farklı bölgelerde yaşamıştır. Genelde dağlık alanlarda yaşamlarını sürdürmekte olan bu köpeklerin, günümüzde çok pozitif sürü faaliyetleri yürütülmediği için konut köpeği olarak seçim edildiği bilinmektedir.Sürülerin kontrolünü sağlamakta epeyce başarılı bir köpek ırkı olmakla birlikte bununla birlikte zinde bir yapıya da sahip olduğu için arama kurtarma ya da koruma hizmetlerinde de tercih edilen türler arasında yer aldıkları bilinmektedir.Bergamasco’nun belirgin özellikleri yoğun ve uzun tüyleri ile uyarı çekmesine karşın en esas özelliği iyi bir çoban köpeği olmasıdır. Çalışkan bir köpek olarak bahşedilen görevleri planlı bir biçimde sürdürebilmektedir.Bunun yanı sıra sosyal yaşam içerisinde farklı koşullarda fazla kolay bir biçimde yaşama becerilerine sahip oldukları bilinmektedir. bu nedenle keza doğal hayat içerisinde hem de konut şartları içerinde rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilmektedirler.Kürkleri kış şartları için koruyucu olurken aynı zamanda yaz mevsimi için de serin tutan bir yapıya sahiptir. böylece adeta her mevsim şartında rahatlıkla yaşayabilirler.

Bichon Frise Türü ve Özellikleri

Bichon Frise Türü ve Özellikleri

Bichon Frise ırkı minik köpekler arasında bulunan bir ırktır. Yaşı büyümesine rağmen zirve olarak pozitif yükselme göstermemekte, yaşamı her tarafında sevimli halini korumaya devam etmekte olan köpekler aralarında yer almaktadır.Bichon Frise’in keskin özellikleri yüksek enerjili ve dost olmayı seven olarak bilinmektedir. Ayrıca öteki hayvanlarla ayrıca de insanlarla yakın ilişkiler kurma eğilimindedirler. Bunun yanı sıra bakım veren kişiye de uzun zaman sadık kalabilirler.Kendine güveni olan bir köpek ırkı olmasının yanı sıra eğitim sürecinde de itaatkar bir yapı sergileyerek doğru bir eğitim almaya açıktır. Erken dönemde verilen eğitimleri hayatı baştan başa sürdürebilir.

Bichon Havanese Türü ve Özellikleri

Bichon Havanese Türü ve Özellikleri

Bichon Havanese yüksek enerjili ve oyun sever bir köpek olarak bilinmekte olup yavru köpek tercih edenler için iyi bir alternatiftir. Görüntüsü bakımından ilgi çeken şirin bir yapısı olmasının yanı sıra karakteri de sosyal ilişkiler kurmaya açıktır.Bichon Havanese’nin belirgin özellikleri narin olmalarıdır. Çok yüksek sese aleyhinde negatif tavır tepkileri verebilirler. Lakin yumuşak ses ile eğitim edinmek için de yerinde oldukları bilinmektedir.Konut içerisindeki yaşama yerinde yapıları vardır. Fakat erken dönemde çok sık havlama alışkanlığı edinmesi ev için uygun olma şartlarını negatif yönde değiştirebilir. bu nedenle erken dönemde eğitim verilmeli ve evlerde bekçilik yapması da sağlanmalıdır.

Boxer Türü ve Özellikleri

Boxer Türü ve Özellikleri

Boxer Almanya tarafından ayrı köpek ırklarının karıştırılması sonucu elde edilmiş olan bir egzersiz köpeği türüdür. Günümüzde alıştırma köpeği olmaktan ziyade ailelerle birlikte yaşamakta olan konut köpeği olarak karşımıza çıkmaktadır.Sinirli ve saldırgan bir yüz ifadesi olmasına karşın şahsiyet bakımından epeyce neşeli ve enerji doymuş bir köpek ırkıdır. Hem insanlarla ayrıca de hayvanlarla iyi ilişiler sürdürme becerileri bulunmaktadır.Bakım veren kişiye karşın bir bağ kurarlar ve bu tahvil doğru komut alırlar. Tüm bu özellikleri ile evde yaşarken herhangi bir güçlük çıkarmazlar fakat mutlaka sıkça çalışma yaptırılması gereklidir.

Brittany Türü ve Özellikleri

Brittany Türü ve Özellikleri

Brittany Fransa bölgesinde avcılık alanında yüksek verim alabilmek için yapılmış olan bu millet, epeyce sevimli bir görüntüye sahiptir. Enerjik ve atılgan yapıları tamamen insanlarla da iyi ilişkiler sürdürmekte olup dünyanın bambaşka ülkelerinde de rastlanmaktadır.Brittany’nin keskin özellikleri kuvvetli ve çevik yapılarıdır. Avcılık amacıyla çoğaltılan bu köpeklerin kemik yapıları da çevik karakter için ahenkli hafifliktedir. böylece sadece avcılık alanında değil hareketli oyunlarda da oldukça başarılıdır.Oyun oynarken saklanan bir şeyin bulunması veya atılan bir şeyin geri getirilmesi temalarından keyif alırlar. Bilhassa açık ve geniş alanlarda sınırsız bir biçimde koşarak enerjilerini manâlı ölçüde atarlar.

Cardigan Welsh Corgi Türü ve Özellikleri

Cardigan Welsh Corgi Türü ve Özellikleri

Cardigan Welsh Corgi minik köpek ırkları aralarında evde yaşamak için en çok tercih edilen türlerden birisi olarak bilinmektedir. İnsanlarla ve çocuklarla çok düzenli bir biçimde yaşamların sürdürebilirler.Enerjileri oldukça yüksektir. Lakin enerjilerini oyun aracılığıyla da atabildikleri için apartman dairesi içerisinde de rahatlıkla yaşayabilmeleri mümkündür. Boyutları küçük olmasına rağmen oldukça gözü kara hayvanlardır.Cardigan Welsh Corgi’nin bariz özellikleri enerjik ve cesur olmalarıdır. Kendilerinden çok daha büyük köpeklere karşı hiç korkmadan karşısında gelebilirler. Bilhassa bu şart savunma yapmaları gereken durumlarda görülmektedir.Hayat enerjileri fazla yüksektir. bu nedenle beraber yaşadıkları insanların da daha devingen bir yaşam sürmelerine muavin oldukları için keza yalnız yaşayanlar hem de çocuklu aileler için iyi bir dost oldukları bilinmektedir.

Cavalier King Charles Spanieli Türü ve Özellikleri

Cavalier King Charles Spanieli Türü ve Özellikleri

Cavalier King Charles Spanieli genel anlamda sempatikliği ile ön plana çıkan bir köpek türü olarak bilinmektedir. Keza bambaşka hayvan türleriyle ayrıca de insanlarla iyi anlaştıkları için aile köpeği olarak anılırlar.Mutlu bir yapıları olduğu için beraber yaşadıkları şahısların de mutlu olacakları şekilde insancıl yaklaşırlar. Bu sayede aile içerisinde olumlu bir atmosfer oluşmasını sağlarlar.Cavalier King Charles Spanieli’nin keskin özellikleri dostça ve mutlu olmalarıdır. Dinamik yapıları olmasına rağmen konut içerisinde düzen bozucu bir biçimde davranmazlar.Eğitim olmak için oldukça yerinde bir yapıları vardır. Bakım verenlerine yönelik vefalı olmalarının yanı sıra itaatkar oldukları için eğitim süreçleri basit bir biçimde tamamlanmakta ve kazandıkları davranışları ahenkli bir biçimde sürdürmektedirler.

Chihuahua Türü ve Özellikleri

Chihuahua Türü ve Özellikleri

Chihuahua ufak görüntüsüyle herkesin fazla sevdiği bir köpek ırkı olarak bilinmektedir. Eğlenmeyi seven ve keyifli bir yapısı bulunmaktadır. Beraber yaşadıkları insana sıkı sıkıya bağlanır fakat aynı bağlılığı onlardan da görmek ister.Meksika bölgesinden dünyaya yayılmış olan bu köpek ırkı bununla beraber epeyce çevik bir yapıya sahiptir. Belirgin dişleri doğruca küçük olmasına rağmen kolay bir biçimde kendini koruyabilmektedir.Chihuahua’nın keskin özellikleri dinamik ve neşelidir. Bu özellikleri ile aile içerisinde yaşamaya fazla uygundur. Çocuklarla da yetişkinlerle de düzen içerisinde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Sadece jurnal enerjilerini atmadıklarında daha inatçı olabilirler.Oyun oynamayı seven bir köpek ırkı olmasına rağmen çok fazla kızdırıldığında bariz dişlerini kullanabilir. bu nedenle ufak çocuklar oynarken yanlarında bir yetişkin olması, oyunun yönlendirilmesi açısından epeyce önemlidir.

Collie Türü ve Özellikleri

Collie Türü ve Özellikleri

Collie köpek ırkları içerisinde en uyumlu olan ırklardan birisi olmalarına rağmen sert davranışlar ile karşılaştıklarında daha huysuz olabildikleri bilinmektedir. böylece tekrar tekrar nazik bir irtibat içerisinde olmak isterler.Bakım verenlerine oldukça sadık bir yapıları olduğu için güvenli olmayan herhangi bir durumla karşılaştıklarında koruyucu yanlarını ortaya çıkarmaktadırlar. böylece yabancılar ile birincil irtibat halinde daha özenli bir yaklaşımları vardır.Collie’nin bariz özellikleri sakin ve uyumlu olmalarıdır. Bu sayede anında her ortamda rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Çocuklarla ve yetişkinlerle epeyce iyi bir iletişim sürdürmeleri de bu özellikleri doğru olmaktadır.İtaat eğilimi olan köpekler oldukları için eğitim almaya uygun bir yapıları vardır. Lakin eğitim sırasında sert değil, disiplinli olmasına karşın sevgi doymuş bir irtibat biçiminin tercih edilmesi önerilmektedir.

Dalmatian Türü ve Özellikleri

Dalmatian Türü ve Özellikleri

Alacalı görünümleriyle uyarı çeken Dalmatian, en çok bilinen köpek ırklarından bir tanesidir. Hafızası çok zinde olan Dalmatian cinsi köpekler, koruma amacıyla seçim edilmektedir. Aile ortamında beslemek için ideal ve düzenli bir tür olan Dalmatian köpekleri, kalabalık ortamlarda yaşamayı çok sever. İnsanları çok seven, samimi ve iyi huylu ırklardan biri olan Dalmatian cinsi köpekler, aile köpeği arayanlar için idealdir.Dalmatianın belirgin özellikleri arasında, beyaz üzerine siyah lekelerden oluşan alacalı tüyleri yer almaktadır. Inşa itibariyle ince ve uzun bir vücuda sahip olan Dalmatian cinsi köpekler, yalnızca siyah beyaz renkte tüylere sahiptir. Epeyce sosyal, sevecen ve eğlenceli bir nesil olan Dalmatian, ilk kez köpek bakacak şahısların tercih etmesi gereken türlerden bir tanesidir.

Golden Retriever Türü ve Özellikleri

Golden Retriever Türü ve Özellikleri

Uysallığı ve neşe doymuş tavırlarıyla herkesin gönlüne giren Golden Retriever, dünyada en fazla bakılan ve tercih edilen türdür. Bilinen en düzenli ve sevgi doymuş köpek türü olan Golden Retriever, Amerika’nın en sevilen köpek türüdür. Eski zamanlardan beri varlığını sürdüren Golden Retriever, aile ve çocuklar için en yerinde köpek türüdür.Golden Retrieverin keskin özellikleri aralarında, neşe dolu hareketleri, zekası, uysallığı ve arkadaş canlılığıyla tanınmaktadır. 1800’lü yıllarda ortaya çıkan Golden Retriever, sahibine karşı itaatkar olması ve insanlarla çok iyi geçinmesiyle popülerlik elde etmiştir. Görünüşüyle de dikkatleri üzerine çeken Golden Retriever, altın sarısı tüyleri nedeniyle bu adı almıştır.

Hırvat Çoban Köpeği Türü ve Özellikleri

Hırvat Çoban Köpeği Türü ve Özellikleri

Kurda benzeyen yüz hatları ve uzun kıvırcık tüyleriyle uyarı çeken Hırvat Çoban Köpeği, Slav ırkına mensup türlerden bir tanesidir. Orta boylu ırklar aralarında yerini alan Hırvat Çoban Köpeği, orta boylu türlerin en küçüğü olarak değerlendirilmektedir. Bütün vücudu siyah tüylerden oluşan Hırvat Çoban Köpeği, Hırvatistan üzerinden dünyaya yayılmıştır.Hırvat Çoban Köpeğinin belirgin özellikleri arasında, üstün sürü gütme yetenekleri ve koruma iç güdüsü yer almaktadır. Görev alanını korumak için canını deha ortaya koyabilen bu cins, koyunu hatırlatan kürkü doğruca sürü içerisinde ayırt edilmeyecektir. Sürüleri güderken ustaca hareket eden ve yorgun düşürmek bilmeyen Hırvat Çoban Köpeği, bekçilik ve koruma amacıyla seçim edilen özgün ırklardan bir tanesidir.

Kangal Türü ve Özellikleri

Kangal Türü ve Özellikleri

Kökeni Babil’e dayanan Kangal köpeği o dönemlerde bilhassa savaşlarda ve avlarda kullanılmaktaydı. Günümüzde hala yaygın olan Kangal köpekleri çoban köpeği olarak da koruma amacıyla çoğaltılmıştır. Kangal köpekleri Anadolu’ya has bir köpek olması bakımından oldukça önemlidir.Avcı ve koruyucu olması Kangalın en belirgin özellikleri aralarında ilk sırada yer alır. aynı zamanda sürüyü toplamak için de kullanılan Kangallar çoban köpeği olarak da devir alırlar. Sahiplerine karşısında fazla sevgi doymuş ve vefalı olan Kangal köpekleri sürü halinde yaşamayı çok severler. Sıradan olarak 14 – 15 yıl yaşarlar. Sezgileri fazla adaleli olduğundan iyi ve kötü insanları birbirlerinden ayırt edebilirler.

Maltese Türü ve Özellikleri

Maltese Türü ve Özellikleri

Maltese cinsi, dünyada en fazla tanıdık süs köpeklerindendir. Tüyleri bembeyaz ve ufak görüntüsü ile iyi huylu bir yapıya sahiptir. Malta köpeği olarak da tanıdık bu tür popüler ve gitgide de popüleritesi artan bir türdür. En eski köpek ırkları grubuna giren Maltese’nin M.Ö 500’lü yıllarda görüldüğü bilinir.Maltese’nin keskin özellikleri başta yüksek seviyedeki enerjiye sahip olmasıyla bilinir. İlk kere hayvan sahiplenecek olan birinin hiperaktif bir yapıya sahip olmasından nedeniyle bu türü alması fazla yorucu olabilir. Minik boyuttaki ırkların birçok eğitim açısından fazla zorlasa da bu tür doğru yöntemler kullanıldığı takdirde verimli sonuçlar verebilir. Ağırbaşlı olmayan ve hareketli bir yapıya sahip olmasından nedeniyle kucak köpeği grubuna girmez.

Minyatür Pinscher Türü ve Özellikleri

Minyatür Pinscher Türü ve Özellikleri

Minyatür Pinscher sahibine karşı vefalı, koruma içgüdüsü bir hayli gelişmiş ve cesur bir ırktır. Sahibine karşı fazla bağlıdır. Bunların yanı sıra bu insanlar fazla fazla şımartılmamalıdır. Yaşam alanı bakımından ev onun için en uygun yerdir. Soğuktan tutku etmeyen bu nesil için ev içerisindeki aktiviteler günlük enerjisini atması için yeter.Minyatür Pinsher’ın keskin özellikleri ufak ama gözü kara olmasıdır. Oyunculuğu ile tanıdık bu köpek aynı zamanda fazla başarılı bir bekçi köpeği özelliğini alır. Küçük olmasına karşın büyük bir köpek kadar cesurdur. Zeki ve estetik görüntüsü de görsel açıdan kendisini hoş kılar.

Otterhound Türü ve Özellikleri

Otterhound Türü ve Özellikleri

Otterhound şen ve dost canlısı bir insanlar olması ile tanınır. Başlıca ününü su samuru tazısı olma özelliği ile kazanmıştır. Mükemmel bir yüzücü olsa da bazen fazla şamata yapabilmektedir. Tüyleri su geçirmez. Yorulmaları çok güç bir köpektir. İnsanlarla ve hayvanlarla iyi anlaşırlar.Otterhound belirgin özellikleri bataklık bölgelerinde su samuru avcılığı bakımından uzmanlaşmasıdır. Su aşağı ve yüzeyinde avını bulmak için yaptığı faaliyetlere bir köpeğe göre mükemmeldir. İskelet ve adale yapısı fazla güçlüdür. Hem insanlarla arasının iyi olması keza de mükemmel bir işçi olması bakımından sevilir.

Pomeranyalı Türü ve Özellikleri

Pomeranyalı Türü ve Özellikleri

Pomeranyalı en ufak köpek ırkları aralarında yer almaktadır. Boyutlarının küçüklüğü ile dikkat çekici bir özelliğe sahip olan bu köpek ırkı 13 ile 28 cm arasındadır. Boyutlarının küçüklüğü sıradan 2 ile 3,5 kg arasında olmasından bellidir. Boyutlarının küçüklüğünden ziyade suratlarının tatlılığı ile de alımlı bir köpektir.Pomeranyalı bariz özellikleri kendi ile benzer türde olan köpeklerle ve tanımadığı insanlara olan mesafeli haliyle uyarı çekmektedir. Tanımadığı insanlara karşı çoğunlukla soğuk olur ve onlara yaklaşmaz. Sahibi göre aralıksız alaka bekleyen bu halk ilgi bağımlısıdır. Oyuna düşkün olmasından nedeniyle eğitilebilirlik durumu pozitiftir. Eğlenceli bir yapıda olmalarından dolayı aralıksız gülen bir hal içerisindedirler. Bu halk müziği bununla birlikte fazla zeki olmalarıyla bilinir. Yaşları ilerledikçe ise daha olgun davranışlar sergilerler. Bu köpek tam bir kucak köpeğidir. Sahibine aşık olabilecek kadar bağlıdırlar. Kızgınlıkları ve gerginlikleri havlamalarıyla belli olur.

Poodle (Minyatür Kaniş) Türü ve Özellikleri

Poodle (Minyatür Kaniş) Türü ve Özellikleri

Poodle birçok köpeğe göre daha nitelikli bir kürke ve akla sahiptir. Dış görünüşüne renk katan kürkü pelüş görünümünde bir hava katar. Ufak boydaki çoğu köpek ırkına kadar daha uzun ve kalın bir burun yapısına sahiptir. Bazı Poodle sahipleri köpeklerinin burunlarının büyük gözükmemesi için burun bölgesinin yanlarındaki tüyleri kesmemektedirler. Kendi boyut grubuna göre olan köpekler içerisinde daha uzun ve kuvvetli bir etap yapısına sahiptir.Poodle keskin özellikleri en nitelikli tüylere ve kürke sahip olan hayvan ırklarından biri olmasıyla bilinir. Ufak boydaki köpek grupları arasında zekasıyla uyarı çeker. Kıvırcık tüylere sahip olması da uzun tüylü köpek grupları arasında farkını ortaya koyar. Tam bir konut köpeği olan Poodle sahibiyle uyumlu bir ilişki sürdürür.

Pug Türü ve Özellikleri

Pug Türü ve Özellikleri

Pug ırkı köpekler ufak boyutları, surat şekilleri ve sevimlilikleri ile dikkat çekerler. Çocuklarla mükemmel anlaşan bu millet ısırma ihtimalleri olmasına karşın sahiplerine karşı çok tatlı ve insancıl davranırlar. Bu millet bahçesiz bir evde de yaşayabilir sebebi ise fazla hareket etmemeleri ve hantal bir fıtrata sahip olmalarıdır. Puglar apartmanda yaşamaya uygundur.Pug’un bariz özellikleri en başta narin ve evde bakmaya yerinde olmalarıdır. bunaltıcı hava ve fazla soğuk havalar sağlıkları ve psikolojileri için yerinde değildir. Pug ırkı köpekler, bacakları düz ve kısa olan ancak enerjik olan köpeklerdir. Yüzlerinin çizgili ve ayrı yapısı onları ihtiyar bir görüntüye sokar. Tüy dökme problemi mevsimden mevsime yaşanır.

Puli Türü ve Özellikleri

Puli Türü ve Özellikleri

Puli devingen bir çoban köpeğidir. Sahibine oldukça bağlıdır ama çocuklarla ve yabancılarla arası iyi değildir. Koruyucu bir mizaca sahip olan bu köpek sahibini üzecek veya hasar verebilecek bir durumu hissettiği zaman huysuzlaşır ve saldırganlaşır.Pulinin bariz özellikleri şüphesiz tüyleri ile emin olur. Tüyleri çok uzun ve doğuştan örgülü bir haldedir. Daha Alçak katmandaki tüyler üstteki katmandakilerle karışarak birbirine dolanır. Daha Alçak katmanlar yumuşak üst tabaka ise sert bir haldedir. Su geçirmez bir yapıya sahiptir.

Rafeiro do Alentejo Türü ve Özellikleri

Rafeiro do Alentejo Türü ve Özellikleri

Rafeiro do Alentejo sakin bir yapıda olmasına rağmen fazla dinç, kendine güvenen ve uyarı çeken bir ırktır. Bu halk ağırbaşlı olmasına karşın bekçilik, korumalık ve izleme görevlerinde yer alır. Verilen görevlerin çoğunda galibiyet sağlarlar. Herhangi bir ev ortamı onların yaşamlarını sürdürmeleri için yerinde değildir. Geniş düzlükler, çiftlik evleri ve açık hava ortamları onlar için uygundur. Korumacı bir yapıda oldukları için çocuklarla araları çok iyidir. Az Kalsın çocuklara sahip çıkarlar. Öteki hayvanlarla anlaşmaları zordur.Rafeiro do Alentejonun keskin özellikleri soğukkanlı, özgüvenli ve ağırbaşlı bir mizaca sahip olmasıdır. Sağlam cüsseli bir ahali olup çenesi ve dişleri de çok güçlüdür. Hayvan severler kadar bakışları ve gözleri fazla iyi huylu bulunur. Korumacı özelliklerinden nedeniyle aileler göre işyerleri, çiftlik evleri hatta çocukları ona itimat edilebilir.

Rhodesian Ridgeback Türü ve Özellikleri

Rhodesian Ridgeback Türü ve Özellikleri

Rhodesian Ridgeback iri bir vücuda sahip olan adaleli bir tazı türüdür. Zinde bir gövde sistemi açık havada kuvvetli duyu ve koklama özelliğine sahiptir. Çene sistemi de epeyce güzel tasarı edilmiştir.Rhodesian Ridgeback keskin özellikleri en öncelikle av sırasında yırtıcı ve zalim bir mizaca sahip olurken sahibinin, ailesinin ve sevdiklerinin yanına uslu ve sakin olmasıdır. Efendisine karşı itaatte basit kolay hata etmez. Dünya çapında iyi denebilecek bir köpek ırkıdır.

Rottweiler Türü ve Özellikleri

Rottweiler Türü ve Özellikleri

Rottweiler ırkı en başta gücü temsilcilik eder. Doğru eğitmeyen insanların eline düştüğü süre fazla kavgacı ve kavgacı olduğu için ahali üzerinde korku yaratmıştır. Rottweiler ırkının beslenmesi konusunda en önemli konu doğru düzgün bir şekilde eğitilmesidir. Özellikleri yetiştirilme biçimine kadar yansır.Rottweiler belirgin özellikleri baskın, gözü kara ve kendinden belirlenmiş olmasıdır. Sahibi doğru yetiştirdiği takdirde fazla güvenilir ve özenli bir ırktır. İyi eğitilmediği durumlarda kavgacı olabilme ihtimali vardır. Kötü huylarından biri ise sosyalleştirilmediği takdirde saldırgan bir halde olmasıdır. Bekçilik, korumalık gibi görevleri başarılı bir şekilde sürdürür. Korumalık ve bekçilik içgüdüsü gelişmiş olduğu için bulunduğu alanı mükemmel koruyup sahibine olan bağlılığı sebebiyle onu sahiplenir. hemen hemen çoğu iklimde yaşamını rahatlıkla sürdürür. Hayat süresi ise ortalama 13 yıldır.

Russian Spaniel Türü ve Özellikleri

Russian Spaniel Türü ve Özellikleri

Russian Spaniel renkli tüyler, iyi huylu hali ve yaşam sevinci ile bilinen bir ırktır. Küçük boyutlu olan bu millet sahibinin ona vermiş olduğu görevleri hakkıyla ve severek yerine getirir. Kararlı hali ve samimi oluşu onu mutlu eder. Düzeninin bozulmasından, alıştığı şeylerin bozulmasından katiyen hoşlanmaz. Yalnız kalmayı sevmez ve yalnız bırakıldığı süre sahibine olan bağlılığından nedeniyle terk edildiğini zannedebilir.Russian Spainel bariz özellikleri ortaya çıktığı coğrafya olan Rusya’da şekillenmiştir. Bu köpeğin kuyruğu soğuktan donmaması için kesilmiştir. anatomi oldukça güçlü bir köpek ırkıdır. Bu köpeğin en sağlam ve dayanıklı olan ceset bölümlerinden biri de göğüs yapısıdır. Göğüs yapısının kuvveti ile bilinir.

Shih Tzu Türü ve Özellikleri

Shih Tzu Türü ve Özellikleri

Shih Tzu ırkı ahali arasında çok sevgi gören köpek türlerinden biridir. Ufak boyutlarda olmasına rağmen boyutuna tarafından fazla dayanıklıdır. Bu ırkın bakımı, beslenmesi ve vakit vermek fazla şiddet olmasa da her köpekte olduğu gibi bu köpeğin de özel hususları vardır.Shih Tzu belirgin özellikleri uzun, sık ve yumuşak tüylere sahip olması ile kendini gösterir. Shih Tzu bir diğer tabirle Aslan Köpeği olarak da bilinir. Çok ağırbaşlı ve zeki bir millet olması ile köpek severler aralarında bilinir. Eğitimi kolay bir ırktır. Günde birkaç kere dolaştırılması köpeğin yapısı için yeterlidir. Sadece sahibi yok çocuklarla ve tanıdık olmayan insanlarla da anlaşabilme özelliğine sahiptir. asgari hasta olan köpeklerden biridir. Isırma eylemi göstermez ama zaman zaman sinirlendiğinde hırlayabilir veya havlayabilir.

Sokö (Sokak Köpeği) Türü ve Özellikleri

Sokö (Sokak Köpeği) Türü ve Özellikleri

Sokö (Sokak Köpeği) boyutları ve renkleri bakımından farklılık gösterir. Sokak köpekleri olmalarından nedeniyle doğdukları andan itibaren engebeli şartlara alışıklardır. Değişen bir şart olarak kimisi insanlara karşı fazla iyi huylu bir şekilde davranırken kimisi ise titiz davranabilir. Bu türlerin kimisi sokaklarda kimisi ise barınaklarda yaşar. Sokaktan sahiplenilenleri de vardır. Bu hayvanların yaşam standartları düşüktür ve fazla sıkıntılıdır. Birçok zaman sağlıklı mama ve su bulamadıkları için verilen zararlı yemekler çoğu sağlık sorunu yaşamalarına sebep olabiliyor. Çok soğuk ya da çok sıcak havalara maruz kalmaları da hayvanı hem psikolojik hem de fizyolojik olarak etkilemektedir. Bu durumların hepsi sağlıklarının bozulmasına neden oluyor.Sokö (Sokak Köpeği) bariz özellikleri çomaz ve melez ırklar sınıfına girmesinden kesin olur. Köpek ırkları gibi saf bir ırka mensup değillerdir. Müşterek karakter özelliklerinden biri kimisinin insanlara karşı çok yakın davranıyor olması iken kimisinin korkak veya dikkatli davranmasıdır. Yaşadıkları etraf, yedikleri besinler, maruz kaldıkları durumlar ve karşılaştıkları ahali bakımından çoğu vakit ortak özelliklere sahiplerdir.

Staffordshire Bull Terrier Türü ve Özellikleri

Staffordshire Bull Terrier Türü ve Özellikleri

Staffordshire Bull Terrier dövüş köpeği olması için ortaya çıkarılan bir köpek ırkıdır. Aradan geçen süre diliminde bu özelliğinin dışına çıkarılmıştır. Önceden dövüş köpeği olan bu köpek günümüzde fazla iyi huylu ve neşelendirici bir yapıya sahiptir. Minik yapıda olmasına karşın kuvvetli bir vücuda sahiptir. İngiliz kökenli olan bu halk çenesinin çok enerjik olması ile nam salmıştır. Köpek ırkları aralarında en süratli olanlardan biridir. Sahibine karşısında sınırsız bir itaat dürtüsü ve sevgi dolu kalbi vardır. Çoğu köpeğin aksine bu köpek çocuklar üzerine fazla gittiği vakit bile onlarla anlaşır. Tüm bu özelliklerinin birleşimi sonucu mükemmel bir aile köpeği ortaya çıkar.Staffordshire Bull Terrier bariz özellikleri çok seri olması, çocuklarla çok iyi anlaşması ve çenesinin çok enerjik olmasıdır. Bu kadar enerjik olmasına karşın insanlarla arası fazla iyidir. İyi yetiştirildiği takdirde ayrıca mükemmel koruyucu bir köpek hem de aile köpeği olur.

Tatra Çoban Köpeği Türü ve Özellikleri

Tatra Çoban Köpeği Türü ve Özellikleri

Tatra Çoban Köpeği korumalık, bekçilik, çobanlık sıfatlarıyla yüzyıllardır varlığını sürdürmektedir. Bu özelliklerin yanında çok dinç ve heybetli yapısından nedeniyle hayvancılık ve sanki işlerle uğraşan insanlar kadar seçim edilmektedir. Eğitimleri için vakit ayrılması ve sabırlı olmak gerekmektedir. Her bir konum takriben 40-50 kez yeniden edilerek öğretilir. Bu ırkın dinç ve huzurlu bir şekilde yaşamını sürdürmesi için geniş, ferah ve hayvanın rahatça dolaşabileceği ortamlar gerekir.Tatra Çoban Köpeğinin bariz özellikleri ağırbaşlı mizacıyla, akıllı olmasıyla ve özgürlüğüyle bilinir. Fazla alıngan yapıda olan bu halk sahiplerine karşı çok sadık ve bağlıdırlar. Onlara verilebilecek olan canice çok üzülmelerine ve kesintisiz cinayet verilmesi takdirde depresyona bile girmelerine sebep olabilir. Bekçilik yaptığı zamanlarda görevini sessiz ve ağırbaşlı bir şekilde sürdürüp etrafı aralıksız gözlemler. Basit basit havlamaz. Geniş düzlükler, açık alanlar ve gezebileceği yerler onun tabiatına uygun olduğu için apartman hayatı muhakkak ona göre değildir. Ufak yaştan itibaren eğitilip sosyalleştirilmeleri gerekir. Bu köpeği sahiplenecek kişiler tecrübeli olmalıdır.

Vizsla Türü ve Özellikleri

Vizsla Türü ve Özellikleri

Vizsla fazla akıllı köpek ırkları arasında yer alır. Bu köpekler fazla zeki oldukları için kolay bir şekilde eğitilirler ve ailelerine karşısında duydukları büyük sevgi ve sadakat neticesinde sevilen ırklardan biridir. Bu millet apartman dairesi için uygundur ama bunun olması için gün içinde bir iki saat mutlaka yürüyüş yaptırılması gerekir. Bahçe, açık bölge ve çiftlik evleri bu köpek için çok daha uygun mekanlardır.Vizslanın belirgin özellikleri en çok avcı olma özelliği ile dikkat çeker. Tazı olduğu için av kabiliyetleri ve avının peşinden gidip pes etmeme huyları çok meşhurdur. Avcı köpek oldukları için bununla beraber yüksek koku alma duyuları vardır. Koku duyuları çok gelişmiştir. Bir diğer huyları da av konusunda inatçı ve mücadeleci bir yapıda olmalarıdır. Sahiplerine aleyhinde ise naziklerdir. Emirleri kuşkusuz bir şekilde yerine getirirler. Çocuklarla iyi anlaşan fakat diğer köpeklerle iyi anlaşamayan bir köpektir.

Weimaraner Türü ve Özellikleri

Weimaraner Türü ve Özellikleri

Weimaraner Tazısı yüksek seviyedeki koku alma duyusu ve bünyesinin sağlamlığı ile uyarı çekmektedir. genellikle insancıl bir karaktere ve nazik tavırlara sahip olsa da aile köpeği olarak seçim edilmemelidir. Etkin ve hareketli bir hayat şartı oluşturabilecek olan evlerde, bölgelerde rahatlıkla yaşayabilir. Bu köpek deneyimli köpek severler kadar seçim edilmelidir.Weimaraner keskin özellikleri akıl bakımından üstün olmasıdır. Zekası gözlerine yansıyacak dek belirgindir. Orta boyuta sahip bir ırktır. Avcı bir köpek olan Weimaranerin çok iyi bir avcı olmasının sebebi inatçı olmasından dolayıdır. İnatçılık özelliğini av sırasında kullandığı için basit basit pes etmez ve bitip tükenmez. aynı zamanda av konusunda kaba bir yapıya sahip olduğu için avına acımaz. Tayin sırasında bu dek kavgacı olmasına karşın sahibine karşısında çok iyi huylu ve duygusaldır. Sahibinin etrafında terbiyesinden ödün vermez ve duygularını ona belirli eder. Ev dışarıya, çiftliklerde ve açık alanlarda yaşayabilecek bir yapıdadır.

West Highland White Terrier Türü ve Özellikleri

West Highland White Terrier Türü ve Özellikleri

West Highland White Terrier küçük boyutuna rağmen aktifliğini daima sürdüren ve dayanıklı olmasıyla bilinen bir ırktır. Boyutuna bakıldığında beklenenin tersine kendine fazla güvenen özgüven sahibi bir ırktır. Terrier türlerinden olan bu halk özgürlüğüne çok düşkün bir hayvandır. Bütün bir aile köpeğidir. Aile köpeği olmasının en manâlı sebebi sadakatidir oysa bunun yanına bir öteki niçin de zekasının yüksek olmasından dolayıdır. Aralıksız hareketli ve dayanaklı olduğu için sağlam bir yapıya sahiptir. arı gibi çalışan olmasıyla da bilinir. çok çalışkan olmasının ve zinde olmasının sebebi geçmişte fare avlamak için kullanılmasıdır. İşçi bir köpek de denebilir.West Highland White Terrierin bariz özellikleri yorgun düşürmek bilmeyen ve kuvvetli bir bünyeye sahip olması ile dünyaya ün salmıştır. Yüzünde akıllı bir açıklama taşıması ile uyarı çeker. Refleksleri çok yüksek olan bu köpek çok özenli yapısı ve olan her şeye hemen olan tepki vermesiyle de bilinir.

Whippet Türü ve Özellikleri

Whippet Türü ve Özellikleri

Whippet kökeni İngiltere bölgesine dayanan bir köpek ırkıdır. İtalyan Tazısının, Terierin ve Greyhound ırkının melezlenmesi sonucu yapılmış bir türdür. Fazla çabuk olan bu halk müziği saatte neredeyse 60 km hıza ulaşmaktadır. Bu ahali uzun koşularda bu yüksek hızını korumasa da kısa süreli koşularda oldukça yeteneklidir. İşçi sınıfına giren bu köpek ırkı yarışlarda da geleneksel bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.Whippet keskin özellikleri adeta çoğu yerde mutlu olması ile bilinir. Yarışlarda fazla hareketli ve yorulmayan bir yapısı vardır. Evde insanlarla çok iyi iletişim kurar ve kolaylıkla geçinir. Sahibini basit kolay üzmeyen bir yapıya sahiptir. Sakin, insancıl ve ağırbaşlı köpekler olması nedeniyle mükemmel bir refakatçi ve fantastik atletlerdir. Günümüzde dünyada gözleriyle en iyi iz sürebilen hayvanlardan biridir. Gözleriyle iyi bir şekilde iz sürebilmesinin sebebi reflekslerinin yüksek olmasıdır. Narin bir görünüme sahip olmasına rağmen zinde, sabırlı, ve enerjisi yüksek bir köpektir.

Wirehaired Pointing Griffon Türü ve Özellikleri

Wirehaired Pointing Griffon Türü ve Özellikleri

Wirehaired Pointing Griffon tam bir av köpeğidir. Avlanma, avcılara birçok atama ile muavin olma ve iz sürme gibi konularda fazla başarılı olan köpek ırklarından biridir. Bu ırka özet olarak WPG de denmektedir. Bu köpek ırkı büyük aileler için tavsiye edilir. Büyük aileler için yoldaş olacak olan bu halk erken yaşta dürüst yöntemler kullanılarak eğitildiği takdirde aile üyelerinin hepsine karşı sadık ve saygılı olacaktır. Ortalama olarak 12 ile 14 yıl aralarında bir ömre sahiptir.Wirehaired Pointing Griffon keskin özellikleri avcılar ve köpek camiasında dikkat çeker. Çok başarılı bir av köpeğidir. Avcılar aralarında en iyi av köpeği olduğunu söyleyenler bile vardır. Avcı olmasının yanında çok mutlu ve sevecen yapıya sahip bir ırktır. Aile içerisinde beslemeye de uygun olan bir türdür. Olumlu yanlarının tam tersine hasta olmaya fazla yatkın bir fizyolojik yapısı vardır. Aileler için uygundur ancak çok hareketli olan bu köpek tempoya etap uyduracak kişiler için uygundur. Jurnal egzersiz ihtiyacının pozitif olması da bu hareketli yapısından dolayıdır. Koruma köpeği olma özelliği ise iyi huylu yapısından dolayı imkansıza yakındır. Çok az tüy döken bir köpek olduğu için tüy sorunu yaşamak istemeyen kişiler için uygundur.

Yorkshire Terrier Türü ve Özellikleri

Yorkshire Terrier Türü ve Özellikleri

Yorkshire Terrier ufak köpek grupları içerisinde ve kendi içerisinde tekrar tekrar için farklı özellikler sergileyen bir ırktır. Minik boyutuna karşın koruma içgüdülerine sahip olması sebebiyle sahibini fazla şekilde korumak ister. Dünyada en çok beslenen köpek ırklarından biridir. İnsanlara karşısında sonsuz bir güvene sahiptir. İnsanlara olan bu yakınlığından dolayı keza normal konut yaşantısına keza de apartman yaşantısına çok uygundur. bununla birlikte sahibini hayatının merkezi haline sokar.Yorkshire Terrierin keskin özellikleri en cesur ve enerjik köpeklerden biri olmasıdır. En sevgi doymuş köpek ırkı olmaları da köpek severler kadar bilinir. Güzelliği ve görünüşü de ufak grup köpek ırklarının çoğundaki gibi bu ırkta vardır. Sadık olmaları da sahiplerini üzmemelerine niçin olur.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/kopek-cinsleri-ve-ozellikleri-kopek-turleri-ve-isimleri-nelerdir-6547607

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here