Ana Sayfa Moda ve Güzellik Obezite ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken 10 faktör

Obezite ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken 10 faktör

0
Obezite ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken 10 faktör
Obezite ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken 10 faktör

Sağlıklı beslenme alışkanlık haline getirilmeli:

Sağlıklı beslenme alışkanlık haline getirilmeli:

Obezite cerrahisinden sonra yapılması gereken en kayda değer şeylerden biri dinç beslenmeyi alışılmışlık haline getirmektir. böylece asla ve asla öğün atlanmamalı, 3 esas öğün, 2-3 ara öğün biçiminde beslenmeye çalışılmalıdır.

Yeterince su içilmeli:

Yeterince su içilmeli:

Ameliyat sonrasında oluşabilecek halsizlik, kabızlık gibi durumların önüne geçebilmek için su tüketimine uyarı edilmeli. Bunun için günde en az 2-3 litre su tüketilmeli.

Küçülen mide hacminden dolayı bir seferde yüksek miktarda su tüketimi mümkün olmadığı için suyun gün içerisine dağıtılarak içilmesi en iyi yoldur. Unutmayın ancak öğünlerden yarım saat önce ve yarım saat daha sonra su tüketimi önerilmemektedir.

Kafein ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı:

Kafein ve gazlı içeceklerden uzaktan durulmalı:

Obezite cerrahisinden sonradan en manâlı problemlerden birisi akıcı kaybı, yani dehidratasyondur. Akarsu ve kahve içeceklerin sıvı kaybına yol açtığı ve halsizlik, dermansızlık, baş ağrısı gibi durumlara neden olabildiği biliniyor.

Ameliyat sonrası dönemde ayrıca akıcı alımı azaldığı ayrıca de kafeinli içecekler de ilave istikrarsız kaybına yol açtığı için bu içeceklerin ameliyat sonrası dönemde en azından 1 ay boyunca tüketilmesini önerilmemektedir. Kilo verip metabolizma normale döndükçe, içilen su miktarını azaltmamak şartı ile bu içecekler kontrollü olarak tüketilmeye başlanabilir.

Atıştırmalıklardan uzak durulmalı:

Atıştırmalıklardan uzak durulmalı:

Ameliyat sonrası dönemde önerilen öğün ve ara öğünlerin dışarıda ekstra atıştırmalıklardan uzakta durulması gerekir. Öğün dışı bir saatte tüketilen bir atıştırmalık keza besleyicilik açısından keza de tokluk açısından öğünün aksamasına neden olur.

Kan şekeri dengede tutulmalı:

Kan şekeri dengede tutulmalı:

Bunun için bilhassa basit karbonhidratlardan uzakta durmalıyız. Ama karmaşık karbonhidratlar olan sebzeler, kuru baklagiller ve meyveler karbonhidrat gereksinimini yerine getirmek için iyi seçenekler olup bunların tüketimi önerilmektedir. Karmaşık karbonhidratlar kan şekerini dengede tutmanın yanı sıra lif içeriği açısından da zengin oldukları için bağırsak hareketlerini de düzenlemekte ve kabızlığa aleyhinde koruyucu olmaktadır.

Beslenmede proteinlere ağırlık verilmeli:

Beslenmede proteinlere ağırlık verilmeli:

Protein, ameliyat sonrası için en kayda değer gıda kaynağıdır. Ameliyat ardından küçülen mide hacmiyle bu ihtiyacı bitirmek birazcık zor olabilir. Dolayısıyla öğünlerde tüketim önceliğini protein içeren besinlere verip demin doymadıysanız öteki besinlerden (sebze, meyve vb) de yenmesi protein ihtiyacını karşılamak için en iyi yol olacaktır.

itamin ve mineral dengesine dikkat edilmeli:

itamin ve mineral dengesine uyarı edilmeli:

Ameliyat sonrasında kan seviyelerinin yoklama edilmesi fazla önemlidir. Bilhassa Demir, B12, B2 vitaminlerinin eksikliğine çok sık rastlanmaktadır. Gerekli olursa bu ve diğer vitamin ve mineral takviyeleri kullanılmalı.

Yeterli ve kaliteli uyumaya dikkat edilmeli:

Tatmin Edici ve nitelikli uyumaya dikkat edilmeli:

Obezite cerrahisinden daha sonra bitkinlik hissetmenin manâlı bir sebebi de uykusuzluktur. Günde en düşük 7-8 saat uyuklamak ve bunu bir rutine bağlamak dinç kilo vermede fazla önemlidir.

Egzersiz dengesine dikkat edilmeli:

Alıştırma dengesine dikkat edilmeli:

Obezite cerrahisinden daha sonra dinç kilo vermenin en önemli koşullarından biri de hareketli olmaktır. Ameliyat günü dahil olmak üzere yeterince yürümek ayrıca sağlıklı kilo vermenize keza de emboli gibi durumlardan korunmanıza takviye edecektir. Ameliyat edilen hastaların taburcu oldukları günden itibaren asgari 5 bin adım atmalarını ve bunu 2-4 hafta içinde minimum 10 bin adıma çıkarmalarını tavsiye edilmektedir. Oysa birincil 1 ay koşu, fitness, tartma kaldırma gibi ağır sporlardan uzaktan durmalılar.

Diyetisyen ve psikolog desteği almaya devam edilmeli:

Beslenme Uzmanı ve psikolog desteği almaya devam edilmeli:

Yapılan çalışmalarda ameliyat sonrası dönemde 2 sene boyunca beslenme uzmanı ve psikolog desteğine devamlı bireylerde daha fazla kilo verildiği ve ideal kilonun daha uzun vakit korunabildiği gösterilmiştir.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/obezite-ameliyati-sonrasi-dikkat-edilmesi-gereken-10-faktor-6562326

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here