Ana Sayfa Moda ve Güzellik Obezite ve insülin direnci sağlığı tehdit ediyor

Obezite ve insülin direnci sağlığı tehdit ediyor

0
Obezite ve insülin direnci sağlığı tehdit ediyor
Obezite ve insülin direnci sağlığı tehdit ediyor

Obezite ve insülin direncinin sağlığı ve yaşamı tehdit ettiğini gösteren Prof. Dr. Mitat Bahçeci, “Pek çok çalışmada obezitenin keza meme kanseri riskini keza de kanser nüksünü ve kanserden ölümü yüzde 25-50 oranında arttırdığı ortaya çıkarılmıştır. Dahası bu artışın meme kanserinde önemli olan östrojen hormon reseptör durumundan da egemen olduğu gösterilmiştir.” dedi.

Iç Salgı Bezleri Bilim Dalı ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, obezitenin şeker hastalığı, yağlı karaciğer, hipertansiyon, inme, kanser, insülin direnci, uyku apnesi gibi hastalıkların sorumlusu olarak gösterildiğini söyledi.

“Obezite kanser hücrelerinin çoğalmalarına neden olur”

Özellikle kadınların korkulu rüyası olan meme kanserinin de gelişiminde obezitenin ve insülin direncinin büyük payı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Bahçeci şöyle konuştu: “Meme kanseri riski, bilhassa göbek çevresindeki artışla kendini belirten şişmanlık yani santral obezite (Karın-Bel çevresinde daha pozitif yağ birikiminin olduğu obezite tipidir) ve yüksek insülin seviyesi olarak tanımlanan insülin direnci sendromuna atfedilir. Karın bölgesindeki yağ dokusunun artışı, ayrıca dinç kadınlarda ayrıca de meme kanseri olan kadınlarda insülin direnciyle yakından ilişkilidir. Pek çok çalışmada insülin direnci ile bağlantılı olan yüksek insülin ve ya da insülin salgı artışını gösteren C-Peptid düzeylerinin daha şeker hastalığı gelişmeden bile meme kanseri nüksü ve erken aşama meme kanserinden ölme riskini arttırdığı gösterilmiştir.”

Bu risk insülin düzeyi ne kadar yüksek ise o kadar daha keskin olmaktadır diyen Bahçeci, “Bunun nedenine bakacak olursak; Meme kanseri hücreleri insülin reseptöründen oldukça zengindir ve bunların çoğu fötal yani anne karnındaki reseptörlerdir (IR-A). Bu reseptörler gözenekli olan büyümesi ve çoğalmasını sağlayan ‘İnsülin Yarı Yükselme Faktörü-1’ (IGF-1) ile etkileşime kolayca girmekte ve sonuçta insülin hormonunun hücre çoğalmasını yani mitoz bölünmesini uyarmasına yol açmaktadır. Bu Nedenle bir kadında insülin düzeyi ne değin yüksek ise hem kanser hücrelerinin gelişmesi hem de bu hücrelerin çoğalmalarını niçin olmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Yaşlanmayla birlikte insülin direnci ortaya çıkmakıyor”

Son yapılan çalışmalarda insülin direncinde sık olarak kullanılan Metformin’in Adenozin Monofosfat-Aktive Protein Kinaz yoluyla kanser gelişme ihtimalini ve kanserden vefat riskini azalttığının da ortaya konulduğunu ve insülin direncinin yaşlanmayla da ilişkili olduğunun altını çizen Dr. Bahçeci, yaşlanmayla birlikte hemen hemen herkeste insülin direncinin ortaya çıktığına da uyarı çekti. İnsülin direncinin önlenmesinin yaşlanmayı da yavaşlattığını sözlerine ekleyen Bahçeci, “Bu Nedenle uyumlu alıştırma ve dinç besin müşteri 2 diyabeti önlemesi yanına yaşlanmayı da yavaşlatıyor. Yine insülin direncini azaltan faktör maddesi Metformin olan ilacın yaşlanmayı da azaltırken, ortalama hayat süresini de yüzde 5.8 civarında arttırıyor. neticede dengelenmiş ve dinç beslenerek, ahenkli çalışma yaparak azaltılan insülin direnci sağlığımızı koruması yaşlanmayı da geciktirmekte ve bir anti-aging etkiye de sahip olmaktadır” diye konuştu.

öte taraftan, obezitenin hem meme kanseri riskini hem de kanser nüksünü ve kanserden ölümü yüzde 25-50 oranında arttırdığının saptandığını söyleyen Bahçeci, “Dahası bu artışın meme kanserindeki manâlı olan östrojen hormon reseptör durumundan da bağımsız olduğu gösterilmiştir” diye sözlerini tamamladı.

Kaynak: www.kadinvekadin.net
URL: https://www.kadinvekadin.net/obezite-ve-insulin-direnci-sagligi-tehdit-ediyor.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here