Ana Sayfa Moda ve Güzellik Okula giden çocuğunuzu koronavirüsten koruyacak 15 altın kural

Okula giden çocuğunuzu koronavirüsten koruyacak 15 altın kural

0
Okula giden çocuğunuzu koronavirüsten koruyacak 15 altın kural
Okula giden çocuğunuzu koronavirüsten koruyacak 15 altın kural

Bebeklik döneminde kesin yaşa ve belirli bir üfürüm şiddetine dek günahsız olarak yorumlanan üfürümler, erişkin yaşta daha önemli kalp hastalıklarının habercisi olabilir. Bilhassa kapak daralmalarının yarattığı üfürümler önemli hastalıklar olarak yorumlanmalıdır.

Doktoru göre üfürüm duyulan herkes mutlaka kardiyolojik muayeneden geçmelidir. Çekilen KALP GRAFIĞI ve Ekokardiyografi ile kapak hastalığının tanısı konulup ciddiyeti belirlenebilir. Özellikle asıl atardamarlara kanı gönderen aort ve pulmoner kapak darlıkları önemli durumlardır.

Yakından izlenmesi gerekir. Sol kalpte yer alan mitral kapak darlık ve yetmezlikleri de ciddi nefes darlığı ve ritim bozukluğu yaratabilir. Yakın peşine düşüp takip kadar tatmin edici kan sulandırıcı da kullanmak gerekir.

Kalbin kulakçıklarında büyümeye niçin olan mitral kapak darlığı ve sol kalbin büyümesi ve sertleşmesine neden olan aort darlığı en önemli kapak sorunlarıdır. Kulakçıkların büyümesi atriyal fibrilasyon denilen ve kalbin içinde pıhtı oluşmasına neden olabilir ritim bozukluğunu tetikleyebilir.

Bu şekilde artan pıhtı kalbin içinden koparak diğer organlara gidebilir ve özellikle beyin dokusuna gidip inmeye niçin olabilir. Benzer şekilde aort darlığının yarattığı yürek sertliği ve büyümesi nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma ataklarına neden olabilir. Aort kapağın üzerinde artan ufak kireçlenmeler de koparak başla organ damarlarını tıkayabilir.

neticede kapak hastalıkları ciddiye alınması gereken hayati hastalıklardır. Kendileri veya komplikasyonları hayatı korkutma edebilir veya önemli daimi hasarlar bırakabilir. Gerek çocuk gerek yetişkin yaş grubunda mutlaka tetkik edilmesi gereken hastalıklardır.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/ufurum-nedir-ne-zaman-ciddiye-alinir-6588015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here