Ana Sayfa Moda ve Güzellik Okula giden çocuğunuzun bağışıklığı için 8 önemli öneri

Okula giden çocuğunuzun bağışıklığı için 8 önemli öneri

0
Okula giden çocuğunuzun bağışıklığı için 8 önemli öneri
Okula giden çocuğunuzun bağışıklığı için 8 önemli öneri

Anne ve babalar çocuklarının okul sürecinde fazla hastalanacağından ya da koronavirüse yakalanacağından korkmaktadır. Oysa pandemi sebebiyle çocukların eğitiminin de aksadığı bilinmektedir. Bu süreçte ebeveynler hem endişe taşımakta bir yana da heyecanlanmaktadır. Özellikle ilkokula yeni başlayacak olan çocuklar, hayatlarının ilk yıllarında daha steril ve korunaklı büyümektedir. bu nedenle topluluk bir ortama girecek olan bu çocukların okulda yaşıtları ile bir araya gelince hastalanmaları çok doğaldır hatta hiç hasta olmamaları muhtemel değildir. Ama okulda geçen her yıl bağışıklık sistemlerinin gelişeceğini ve daha eksik hastalanacaklarını da unutmamak gerekmektedir. 

Çocuğun bağışıklığına etki eden faktörler

Çocukların doğuştan olan itibaren beden direncine sahip olması için bir takım manâlı etkenler bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir: 

-Annenin dinç bir hamilelik geçirmesi ve sağlıklı beslenmesi,

-Olağan vajinal yolla doğum,

-İlk 6 ay yalnızca anne sütü ve mümkünse 2 yaşına dek emzirilmenin devam ettirilmesi. Anne sütü eksikliğinde ya da yoksunluğunda prebiyotikden varlıklı devam sütlerinin içirilmesi, 

-İlk 1000 gün kavramı çok önemlidir. Yani bebeğin anne rahmine düştüğü andan 2 yaş ardına kadar geçen sürede katkısız ve doğal beslenmesi 

-Mümkünse ilk 2 yıl antibiyotiksiz bir yaşam sağlanması

-Aşı takvimine mutlaka uyulması gereklidir. 

Okula giden çocuğunuz için bağışıklık kalkanı oluşturun

Okul döneminde enfeksiyon hastalıklarına yakalanmak fazla bayağı bir süreçtir. Bağışıklık sistemi bu durumda devreye girmektedir. Bağışıklık sistemi ne kadar dinç olursa mektep dönemi hastalıklarına karşı bir böylece kuvvetli olunur. Bunun için de bir takım olmazsa olmazlar bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

-Çocuğunuzun sağlıklı ve uyumlu beslenmesine uyarı edilmelidir.

-Bilhassa ev yapımı kefir- yoğurt – turşu – tarhana- şalgam suyu, boza harcamak ya da probiyotik kullanımı bağırsaklarımızdaki arkadaş bakterileri artırarak bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir. İlk 2 yıl ahenkli D vitamini, ardından da ihtiyaca tarafından D vitamini takviyesi alınmalıdır.

-Çocukların açık- pak havada oynamaları ve zaman geçirmeleri sağlanmalıdır.

-Katkısız ve koruyucu madde içermeyen gıdalarla beslenmesine özen gösterilmelidir.

-Çocuklar etkin spor yerine getirmek için teşvik edilmelidir.

-Ahenkli uyku bilhassa gece yarısından sonra derin uykuda büyüme hormonunun salgılandığı unutulmamalıdır. böylece uyku kalitesi ve süresine uyarı edilmelidir.

-Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip edinmek için kişisel temizleme çok önemlidir.  Çocuklara el yıkama diş fırçalama, yıkanma ve tuvalet hijyeni alışkanlıkları kazandırılmalıdır.

-Ahenkli sağlık kontrolleri ve aşılar aksatılmamalıdır.

Çocuk izlemi büyük tartı taşıyor

Sağlam çocuk izlemi, çocukların sağlıklı büyümeleri ve birçok hastalığın erken tanısı açısından oldukça önemlidir. 6 yaşından sonradan da hiçbir problem olmasa bile çocukların bir pediatrist tarafından yılda 1 kere genel kontrolden geçirilmesi yük taşımaktadır. Özellikle okula başlamadan önce genel muayene, kilo-doruk-kan basıncı ölçümü, diş ve göz kontrolü, işitme testi, kan tahlili (açlık kan şekeri/ kolesteroller dahil), idrar tahlili, dışkıda asalak incelemesi (gerekirse), eksik aşıların tamamlanması, kardiyolojik denetim yapılacaklar arasında yer almaktadır. 

Yetkisiz aşılar tamamlanmalı

Rutin muayenelerde yetersiz olan aşılar mutlaka tamamlanmalıdır. Aşı öyle çok hastalığa karşı koruyucudur. böylece okul öncesi hekim kontrollerinde çocuğun aşı bilgileri veya aşı kartı doktorla paylaşılmalıdır. Yetersiz aşılar varsa mektep öncesi dönemde mutlaka yapılmalıdır. 

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/okula-giden-cocugunuzun-bagisikligi-icin-8-onemli-oneri-6591506

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here