Ana Sayfa Moda ve Güzellik Skinny jean yerine giyebileceğiniz 8 alternatif kot trendi

Skinny jean yerine giyebileceğiniz 8 alternatif kot trendi

0
Skinny jean yerine giyebileceğiniz 8 alternatif kot trendi
Skinny jean yerine giyebileceğiniz 8 alternatif kot trendi

sürekli pandemi sürecinde iyi ve olumlu olan her tür aktiviteyi gerekli kurallara uyarak olabildiğince hayatımıza entegre etmeye çalışmalıyız. Bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış ruh ve gövde sağlığı ilişkisi, endişe dozunun tez yükseldiği toplumumuzda ihmalkârlık edilmemesi gereken fazla manâlı bir konu. Araştırmalar, ruhsal sağlık sorunu olan bir bireyin yürek hastalığı gibi önlenebilir bir bedensel sağlık sorunu yaşama veya bağışıklığının zayıflaması olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yoğun kaygıyla yıpranan ruha iyi gelen her şey bedeni besleyeceği gibi vücut sağlığı için gerçekleştirilen her tür fiziki aktivite ruh sağlığımızı koruyup geliştirecektir.

Küçük adımlarla açılın

Sosyalleşme sürecinde aniden normale dönmenin faydadan fazla zararı olacaktır. Açılımı yavaşça gerçekleştirmek yeni döneme adaptasyonun daha dinç gelişmesini sağlar. Örneğin deniz aşırı bir ülkede uzun süreli bir tatil düzenlemek yerine özlediğiniz akrabalarınızla, sınırlı sayıda katılımla ve korunma kurallarına uyarı ederek geçireceğiniz bir hafta sonu buluşması organize edebilirsiniz. Her gün bambaşka bir program gerçekleştirmek yerine biraz daha ağırdan elde etmek uzun bir aradan sonradan gerçekleşecek süratli sosyalleşmelerin kişinin iç dünyasında yaratacağı ruhsal karmaşayı engelleyecektir.

Ruhunuzu yenileyecek 7 altın öneri

Yeşillenin

Karantina sürecinde yeşile ve doğaya hasret kaldık. Normalleşme kuralları çerçevesinde park ya da sahillerde piknik yapabilir, bahçenize hamak kurabilirsiniz. Balkonunuzda, hatta evinizin salonunda bitki geliştirmek de ruhunuza iyi gelecek bir hobi olacaktır.

Zihninizi şımartın

Duygu ve düşüncelerimizin ayrılmaz bir ikili olduğu gerçeğinin bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olduğunu düşünürsek zihnimizin de en az ruhumuz değin ilgi ve bakıma ihtiyacı olduğunu göz ardı edemeyiz. Bu konuda avantaj şu fakat, zihnimiz bakımı konusunda öyle müşkülpesent değildir. Yarım saatlik bir meditasyon, eğlenceli bir komedi dizisi, kitapçıların “iyi satanlar” rafından seçilecek bir kitap veya rengarenk bir mandala boyamak zihni şımartmanın kolay yollarından birkaçına örnektir. Aslına bakarsanız insan zihnine iyi gelecek şeyler biraz da kişiye bağlıdır. Hal böyle olunca bu konuda neredeyse sınırsız alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin

Yaşam döngüsünü karşılayan olguların “olmazsa olmaz”larından biri şüphesiz dinç gıda. Yeni bir yemek yapmayı denemek ve sonrasında sevdiklerinizle bu yemeği tadına bakmak karnınızı doyuracağı gibi beraber yapılabilecek güvenli bir sosyal aktivite olabilir.

Ruhunuzu yenileyecek 7 altın öneri

Özgürleşin

Uzman Klinik Psikolog Şehnaz Tuna “Milyonlarca can kaybına yol açan koronavirüs pandemisinin insanlık tarihindeki bir diğer büyük damgası özgürlüğe vurduğu kilit oldu. Yıllar sonradan geriye dönüp baktığımızda pandemiye dair öncelikli olarak hatırlayacağımız deneyimlerimiz arasında “evde kal” sürecine bağlı karantinalar olacak. Kısmi de olsa yaşamaya başladığımız normalleşme sürecinde suyla buluşmak, uyku tulumuyla gökyüzünde yıldızları bakmak, minimum bir gün güneşin doğuşuna şahit olmak gibi ölçülü ve kontrollü özgürleşme hareketleriyle özgürce nefes alabilirsiniz” diyor.

Unutmayın “İşleyen demir pas tutmaz!”

Ruh sağlığımızı sağlam tutmanın yollarının başında rutini takip etmek geliyor. İş ve eğitim hayatının gündelik yaşam rutinimizin kayda değer çarklarından olduğunu düşünürsek normalleşme dahilinde çalışmaya sürdürmek işlem her tarafında yaşayabileceğimiz ruhsal karmaşada en etkili koruma kalkanımız olacaktır. O yüzden her şartta çalışmaya devam!

Esne, uza, hareket et!

Bilirkişi Klinik Psikolog Şehnaz Tuna “İlişkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir diğer ikili; ruh ve karoser sağlığıdır. Ruha iyi gelen her şey bedeni besleyeceği gibi cisim sağlığı için gerçekleştirilen her cins fiziksel aktivite ruh sağlığımızı koruyup geliştirecektir. Diğer Taraftan bunu yerine getirmek hiç de sıkıntılı sayılmaz. Pandemi süreciyle beraber cebimizde taşıdığımız telefonlar yoluyla bile ulaşabileceğimiz sayısız online alıştırma uygulamasıyla günün her saati bedenimizi çalıştırmak muhtemel. Dilerseniz dıştan, diğerseniz evinizin salonunda… Yer önemli yok. Vakit da… İster sabahleyin güneşin doğuşuyla beraber ister günü sonlandırıp yatağa girmeden önce spor yapabilirsiniz. Hareket etmeye başlamamak için hiçbir sebebiniz yok, siz yeter oysa isteyin” diyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/ruhunuzu-yenileyecek-7-altin-oneri-6587922

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here