Ana Sayfa Moda ve Güzellik Soğuk duş almak yüksek tansiyonu düşürür mü?

Soğuk duş almak yüksek tansiyonu düşürür mü?

0
Soğuk duş almak yüksek tansiyonu düşürür mü?
Soğuk duş almak yüksek tansiyonu düşürür mü?

YANLIŞ! Tansiyonum yüksek fakat bende herhangi bir şikayet oluşturmuyor, gereksizce ilaç almayayım

Doğrusu: ”Herhangi bir şikayet oluşturmadığı için hekimin önerdiği ilaçları kullanmamak, sıhhat açısından yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir” uyarısında bulunan Prof. Dr. Bekir Sıtkı Cebeci, şöyle devam ediyor: “Hiçbir yakınmanız olmasa bile yüksek tansiyon; damarlarınıza, kalp, böbrek ve beyin gibi organlarınıza zarar veriyor. Hastalığın gürültüsüz dönemi sonlanıp yakınmalar başladıktan sonradan oluşan hasarları düzeltmek ise olası olmayabiliyor. böylece şikayet oluşturup oluşturmamasına bakılmaksızın hipertansiyon mutlaka tedavi edilmelidir”

YANLIŞ! Tansiyon ilacımı uzun zamandır kullanıyorum, alışılmışlık yapmıştır, değiştirmeliyim

Doğrusu: Hipertansiyon tedavisinde kayda değer olan, kullandığınız ilacın tansiyonunuzu denetleme etmesi ve herhangi bir alt etki oluşturmamasıdır. Kan basıncınızı kontrol altına alıyorsa ve alt etkisi yahut, uzun süredir kullanıyor olmanız ilacı değiştirmeniz için bir oluşturmaz. İlaca tabi yan etki ya da o ilacı kullanmanızı engelleyen diğer bir hastalığın oluşması durumunda doktorunuz zorunlu değişikliği yapacaktır.

Soğuk duş almak yüksek tansiyonu düşürür mü

YANLIŞ! Tansiyonumun çıktığını hissediyorum, onun için ölçmüyorum

Doğrusu: Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bekir Sıtkı Cebeci, kan basıncı yükseldiğinde hastalarda genel olarak baş-ense ağrısı, öncelikle dolgunluk ve basınç şehvetli, kulaklarda basınç ile yüzde kızarma gibi belirtiler gelişebildiğini söyleyerek, “Fakat bir gurup hastada yüksek tansiyon değerlerine rağmen hiçbir şikayet oluşmaz. Yakınmaların oluştuğu kan basıncı değeri de kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenlerden dolayı hipertansiyon hastaları mutlaka kan basıncı ölçümü ile tedavilerini peşine düşüp takip etmeliler” diyor. Dolayısıyla tansiyon sıradan seviyeye ulaşıncaya dek daha sık, örneğin günde 2-3 defa, normalleştikten sonra da birkaç günde bir tansiyonu değerlendirmek gerekiyor. Bunun yanı sıra herhangi bir sorun hissetmeniz durumunda da kan basıncınızı teftiş etmeyi ihmal etmeyin.

YANLIŞ! Tansiyonum adi değere ulaştı, bundan böyle ilacı bırakabilirim

Doğrusu: Hipertansiyon tedavisi bazı özel durumlar haricen, yaşam boyu devam ediyor. Tansiyonunuz bayağı değere ulaştıktan sonradan tedaviyi bırakmanız her tarafta yükselmesine niçin oluyor. Bu yüzden ilacınızı kuşkusuz bırakmayın. Tedavinizle ilgili her karar doktorunuz göre verilmeli.

Soğuk duş almak yüksek tansiyonu düşürür mü

YANLIŞ! Tansiyonum yükselince beyin kanaması geçiririm, onun için derhal tansiyonumu düşürmeliyim. Limoni su içip, beyin kanamasını önlemek için kafamı soğuk suya sokmalıyım

Doğrusu: Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bekir Sıtkı Cebeci tansiyona alt beyin kanamasının toplumdaki yaygın inanışın tersine düşük oranlarda geliştiğini söyleyerek, “Bu durumda bile kan basıncını ani değil, kontrollü düşürüyoruz. Limonlu su içmek, soğuk duş olmak ve başı yıkamak sonuca etkisi olmayan patavatsız yaklaşımlardır. Psişik sakinleştirici etki ile tansiyonu bir miktar düşürebilir, oysa çare edici etki oluşturmaz” diyor.

YANLIŞ! Tansiyonumu ahenkli ölçtüğümde arada bir yüksek değerde çıkıyor, bu nedenle hemen ek ilaç almalıyım

Doğrusu: Tansiyon değeri her yüksek çıktığında ilave hap almak gerekmez. Prof. Dr. Bekir Sıtkı Cebeci, tansiyonun acele düşürülmesi gereken tabloları ‘hipertansif aciller’ başlığı altında topladıklarını vurgulayarak, şöyle devam ediyor: “Kan Basıncı yüksekliği ile birlikte çoğalan göğüs ağrısı, nefes darlığı, felç-inme ve ciddi burun kanaması gibi ivedi durumlarda, acil servis ve yoğun bakımlarda kan basıncını kontrollü şekilde düşürüyoruz. Bunun için çoğunlukla damar yolu ile ilaç uyguluyoruz. Ciddi şikayetin olmadığı yüksekliklerde panik ve üzüntü etmek gerekmiyor. Birazcık dinlendikten ve sakinleştikten 3-5 dakika daha sonra ikinci, gerekirse üçüncü bir ölçüm alıp, tansiyon değeri düşüyor ise müdahale etmeden izleyip değerleri tescil altına alın. Kontrollerde tansiyon değerlerinizi doktorunuzla paylaşın. Doktorunuz tedavinizi yetkisiz görürse ilaç ve doz düzenlemesi yapacaktır. Kan Basıncı yüksekliğine baş ağrısı, duyu yitimi ve tedirginlik şehvetli gibi şikayetler eşlik ediyorsa hekiminizin uygulayacağı hap tedavisiyle kan basıncınızı denetim altına alabilirsiniz”

Soğuk duş almak yüksek tansiyonu düşürür mü

YANLIŞ! Kan Basıncı ilacımı alıyorum, keza perhiz – çalışma yapmam gerekmiyor

Doğrusu: Hipertansiyonda ilaç tedavisinin yanında ilaç dışı önlemler de çok siklet taşıyor. Bütün hipertansiyonlu hastalarda ideal kiloya göre düzenlenmiş Akdeniz tipi sağlıklı diyet (sebze, meyve, kuru baklagil, tavuk ile balık gibi beyaz et içeren, sıvı yağ seçim edilen, katı ve trans yağ olmayan, arıtılmış karbonhidratı ve tuzlu içeriği kısıtlanmış

YANLIŞ! Hipertansiyon hastasıyım ve ilaç kullanıyorum. Romatizmal sancı kesicileri, grip için akıntı-sekresyon giderici ilaçları rahatça kullanabilirim.

Doğrusu: Romatizmal sancı kesicilerin, grip için akış – sekresyon giderici ilaçların kullanımı tansiyon değerini yükseltiyor. Dolayısıyla kontrolsüz hap kullanmayın. Yeni ilaç kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuza mutlaka yüksek kan basıncı için kullandığınız ilaçları söyleyin.

YANLIŞ! Hipertansiyon orta-ileri yaş hastalığıdır. Çocuklarda yüksek tansiyon olmaz

Doğrusu: Esansiyel hipertansiyon diye adlandırılan ve tansiyonun takriben yüzde 90’ını oluşturan tansiyon yüksekliği kalıtımsal geçiş özelliğine kadar orta ve ileri yaşta ortaya çıksa da, çocuklarda hatta yeni doğanda da (sekonder nedenli) görülebiliyor.

YANLIŞ! Covid -19 virüsüne tabi sorun yaşamamak için tansiyon ilacımı değiştirdim

Doğrusu: Covid -19 virüsü hücresel içine ACE reseptörüne bağlanarak girdiği ve ACEI denilen, hipertansiyonda yaygın olarak kullanılan tansiyon ilaçlarının bu reseptör sayısını arttırarak virüsün hücre içine girişini kolaylaştırabileceği ve virüs yükünün artacağı yönünde tıp dünyasında kuşkular vardı. Oysa bu kaygılar, hipertansiyon ile ilişkili derneklerin ve kardiyoloji derneklerinin tedavilerin aynı şekilde sürdürülmesi yönünde bakış bildirmeleri ve bu konuda yapılan çalışmaların sonuçlarının yayınlanmasından sonra ortadan kalktı. Dolayısıyla kan basıncı ilacınızı değiştirmeniz gerekmiyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/soguk-dus-almak-yuksek-tansiyonu-dusurur-mu-6591992

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here