Ana Sayfa Moda ve Güzellik Yaz bitmeden içinde salınmanız gereken 9 yazlık elbise trendi

Yaz bitmeden içinde salınmanız gereken 9 yazlık elbise trendi

0
Yaz bitmeden içinde salınmanız gereken 9 yazlık elbise trendi
Yaz bitmeden içinde salınmanız gereken 9 yazlık elbise trendi

Elektrik çarpması gibi olan ağrıya dikkat

Elektrik çarpması gibi olan ağrıya dikkat

En sık görülen belirtinin boyun ağrısı olduğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Sarataş, şöyle devam etti: Hasta hem başını öne eğdiğinde hem de yukarıya baktığında ağrının arttığını fark eder. Boyun ağrısı sırta, omuzlara, kollara yayılabilir. Elektrik çarpması şeklinde hissedilebilir. Hastalarda gece ağrısı olabilir. Hasta başını uygun bir postüre getirerek uyuyabildiğini söyler. Öksürme ve ıkınma gibi basınç artışı yapan durumlarda boyun ve koldaki sızı artar. Bazı hastalar ellerini başına koyarak gizli ettiğini söyler.

Çünkü bu duruş şekli boyundan çıkan sinirin kökünün genişlemesini sağlayarak hastaya rahatlık verir. Etkilenen asap köküne yan omuz, kol, ön kol ve parmaklarda hissizlik olabilir. Sinir kökünde zarar oluştuysa kol ve parmaklarda güçsüzlük olabileceği gibi birey sancı nedeniyle kolunu kullanamadığı için işlevsel bir zaaf de olabilir. Adale spazmı, vertebral atardamar ve spinal sinir kökü basısına bağlı baş ağrısı görülebilir, buna boyun ve kol ağrısı eşlik eder.

Boyun fıtığı ile kas ağrısı arasındaki farklar

Boyun fıtığı ile adale ağrısı arasındaki farklar

Dr. Öğr. Üyesi Şadiye Sarataş, fıtık ile sancı arasındaki farkı ise şu şekilde anlattı: Kas ağrısı, boyun fıtığı dışında başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Basit bir kas tutulması olabileceği gibi romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit gibi romatolojik hastalıklara, eklem ve omurga kireçlenmelerine, yumuşak doku hastalıklarına, enfeksiyon hastalıklarına, kemik hastalıklarına ve kırıklarına, metabolik, hormonal hastalıklara ve değişik tümörlere yan olarak da adale ağrısı gelişebilir.

Ağrının yeri, açılış şekli, zamanı, şiddeti, süresi, yayılımı, ağrıyı tetikleyen veya artıran ve azaltan faktörler, ağrının iklim şartları ile ilgisi, ağrının istirahat ve hareket ile ilgisi, gece ağrısı gibi bulgular sorgulanır. Detaylı sistemik ve nörolojik muayene ve görüntülemeler kas ağrısının nedenini ayırt etmekte önemlidir.

Bu alışkanlıklar fıtığı tetikleyebilir

Bu alışkanlıklar fıtığı tetikleyebilir

Günlük hayatta haberdar olmadan yapılan alışkanlıkların boyun fıtığını tetiklediğine dikkati çeken Dr. Öğr. Üyesi Sarataş, “Duruş bozukluğuna yol açan uzun süreli masa veya bilgisayar başında oturanlarda da boyun fıtığı daha sık ortaya çıkar. Başın öne içten 1 cm yer değiştirmesi ile başın ağırlığının takriben 2/5i değin boyun bölgesine binen ağırlık artar.

Buna kadar 5 cm’lik yer değişim sonucu başın alışılagelmiş ağırlığının yaklaşık 2 katı değin daha ağırlık boyun omurgası kadar taşınmak durumundadır. Bu siklet artışı boyun eklemlerinde bağlarda ve kaslarda anormal streslere yol açar. Uzun süreler öne veya yukarıya bakarak sabit kastetmek, kulakla omuz arasına telefon sıkıştırıp uzun süreler konuşmak, ağır kaldırmak, uzun süreler bilgisayar/tablet/telefon ile süre geçirmek boyun fıtığını tetikliyor” ifadelerini kullandı.

Boyun fıtığı tanısı nasıl konuluyor

Boyun fıtığı tanısı nasıl konuluyor

Boyun fıtığı tanısı genel olarak sızı ile başvuran hastalara yapılan maddesel muayene sonucunda konur. Fakat, basının tamamen nerede olduğu veya ağrının diğer bir sebebi olup olmadığını kavramak için görüntüleme tekniklerinden de yararlanılır diyen Dr. Öğr. Üyesi Şadiye Sarataş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Muayene sonrası direkt grafi, bilgisayarlı tomografi (BT) ya da manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile boyun fıtığı tanısı netleşir. Röntgen filmleri omurgadaki kemik çıkıntıları ve disk aralıklarındaki daralmayı gösterebilir ancak boyun fıtığı ya da omurilikten çıkan sinirleri gösteremez. BT ve MRG (altın standart) taramaları tüm omurga bölümlerinin (omurlar, diskler, omurilik ve sinirler) detaylı görüntülerini sağlar. Ayrıca elektriksel sinir iletkenlik çalışmaları (EMG) yapılarak boyun fıtığı sonucu oluşabilecek sinir hasarının bulguları aranabilir.

Boyun fıtığının tedavi yöntemleri nelerdir

Boyun fıtığının tedavi yöntemleri nelerdir

Dr. Öğr. Üyesi Sarataş, tedaviye ilişkin, Tedavi yöntemleri, kısa süreli boyunluk kullanımı ve istirahat, sinir basısını azaltmaya karşın anti-inflamatuar ilaçlar, sancı kontrolü için ağrı kesiciler, fizik tedavi, çalışma veya epidural steroid enjeksiyonları ve cerrahidir. Cerrahi olmayan tedavinin amaçları sinirin fıtıklaşmış olan diskten kaynaklanan basısını eksilmek, ağrıyı aşmak ve hastanın jurnal yaşam aktivitelerine dönmesini sağlamaktır. Bu amaçlara hastanın durumuna kadar bir veya daha fazla çare yöntemini birleştirerek ulaşmak mümkündür.

Boyun fıtığında uzun süreli istirahat önerilmez. Kısa (1-2 jurnal) dinlenme sonrasında tekrar harekete başlanması kas güçsüzlüğünün önlenmesi açısından önemlidir. Boyun fıtığı tedavisinin önemli bir parçası fizik tedavidir. Fizik çare böylece fazla ayrı uygulamayı içeren bir çare türüdür. Bu çare zarfında sıcak uygulamaları, ultrason, analjezik ve kas güçlendirici eğilim tedavileri, masaj, mobilizasyon, kuru iğneleme, bantlama, traksiyon en sık kullanılan tedavi yöntemleridir.

Egzersiz tedavisinde ilk kez omurganın dürüst kullanımı ve günlük hayat aktiviteleri konusunda hastaya eğitim verilir. daha sonra esneme, germe, kuvvetlendirme ve postür egzersizlerini içeren bir çalışma programı başlatılır. Yoğun alıştırma tedavisi, boyun fıtığı olan hastalarda şikayetlerin artmasına ya da tekrarlara da yol açabilir. böylece egzersizler hastaya yararlı olduğu sürece ve şikayetlerin alevlenmesine neden olmayacak düzeyde uygulanmalıdır.

Bütünleyici ve destekleyici çare yöntemleri olarak sızı mezoterapisi, nöral terapi, kupa tedavisi ve ozon tedavisi de boyun fıtığı tedavisinde kullanılabilir. Diğer tedavilerden avantaj görmeyen hastalar için cerrahi gerekli olabilir. Cerrahinin amacı diskin sinire basan bölümünün çıkarılmasıdır bilgisini vererek sözlerini noktaladı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
URL: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/boyun-fitigi-ile-kas-agrisi-arasindaki-farklar-nelerdir-6586428

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here