Ana Sayfa Güncel Yüz yüze eğitim, kiralarda yüzde 50 artışa neden oldu

Yüz yüze eğitim, kiralarda yüzde 50 artışa neden oldu

0
Yüz yüze eğitim, kiralarda yüzde 50 artışa neden oldu
Yüz yüze eğitim, kiralarda yüzde 50 artışa neden oldu

Okulların açılması haberiyle üniversite kentlerinde kiralarda yüzde 50’ye varan büyüme yaşanırken azami artış Adana ve Tekirdağ’da gerçekleşti.

Eylül ayında üniversitelerin yüz yüze eğitime geçeceğinin açıklanmasının ardındaki, öğrencilerin yoğun olduğu illerde kira bedelleri bir ayda yüzde 5-28 arası arttı. en fazla artış İstanbul, Adana ve Tekirdağ’da gerçekleşti. 

Türkiye’de 81 ilde bulunan üniversitelerde üç milyondan pozitif öğrenci eğitim görüyor. Çoğu kent için üniversite öğrencileri kentin ekonomik dinamiklerini hareketlendiren bir unsur. Gayrimenkul değerlendirmeleri yapan Endeksa.com okulların açılım haberinin arkasında bir araştırma yaparak bu gelişmenin kiralara yansımalarına baktı. Araştırmaya kadar tüm kentlerde kiralara öğrenci zammı eklendi ve fiyatlar yüzde 5-28 oranında arttı. 

KONUT ARTMADAN KİRA DÜŞMEZ

İstanbul’da öğrenci nüfusunun yoğun olduğu Fatih ve Üsküdar’daki emlakçılar ise geçen yıl çoğu öğrencinin gittiğini ve emlakta hareketin durduğunu hatırlatarak yüz yüze eğitim haberinin ardındaki piyasanın hareketlendiğini, kiralarda ise yüzde 50’ye varan artma yaşandığını belirtiyor. Edirne’de de emlakçılar kiralardaki artışların yüzde 50’leri geçtiğini, benzer eve birkaç kez kiralayan dolandırıcıların ortaya çıktığını dile getiriyor.

Emlakçılara tarafından sorun ev yokluğundan. Ev arzının artırılması gerektiğini söyleyen Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, bu artışların inşaat maliyetlerindeki artışlardan dolayı olduğunu belirterek  “Evlerin değeri düşme süreleri bir zamanlar 18-20 yıl iken şu lahza 30 yıla dek çıkabiliyor. 1 milyon TL’ye ev bölge bir yatırımcı evini kiraya verse 2 bin 500 TL ama banka faizine yatırsa 10-11 bin TL alacak. Bu gibi sebeplerden nedeniyle inşaat maliyetlerini azaltmadan kiraları düşüremezsiniz. Bu konuda hukuki bir sınırlama da değil. Arzı takviye etmek gerekiyor” diye konuştu.

İstanbul’da ortalama metrekare kiranın 19.71 TL, sıradan kiranın ise 1892 TL olduğunu gösteren Endeksa.com Üst Seviye Yöneticisi Şatafat Öğüt, bu yaz keza kiralık ayrıca de satılık konut sayısında düşüş olduğunu söyledi. 

Devlete Ait verilere kadar inşaat maliyetlerinde son bir yılda yüzde 42.4 çoğaltma olduğunu gerçekten ise bu artışın yüzde 100’ün üzerinde gerçekleştiğini söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise “Çoğalan konut fiyatları sebebiyle satın alma yapılamayınca kiralık konut arzı yetmez oldu. Bu da kira fiyatlarını etkiledi.

Rahat enflasyonu bahane belirten konut sahiplerinin ve fırsatçı emlakçıların da spekülatif kira yükselme tavrı göstermesi, ev kiralarının aniden fırlamasına yol açtı. Bankaların mevcut tüketici kredisi sınıfında yer alan ev kredileriyle ev sahibi elde etmek giderek zorlaşıyor” dedi.

Ali Can Polat/Cumhuriyet

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Yuz-yuze-egitim-kiralarda-yuzde-50-artisa-neden-oldu/254481

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here